[Zakończone] Warcaby VI Edycja

  • Rozpoczynający wątek DeletedUser15166
  • Data rozpoczęcia

DeletedUser15166

Guest
u1fw.png
Historia
Kolebką warcabów jest Egipt, gdzie 3000 lat p.n.e. znano grę planszową Senet, której twórcą miał być bóg Tot – bóg mądrości i twórcy pisma (hieroglifów). Według mitologii greckiej, podczas oblężenia Troi, Palamades wynalazł grę Petteia (kamyki), którą Rzymianie przekształcili w grę w rozbójników – Latrunculi.Warcaby znane nam w dzisiejszej postaci powstały na Półwyspie Iberyjskim na przełomie XV i XVI wieku. Najprawdopodobniej pochodziły od gry zwanej "Alquerque" opartej na arabskiej grze "El-Quirkat". "El-Quirkat" nazywana była przez saharyjskich Arabów zamma lub damma.


Jak grać?:confused:
Wymyśliłem nową zabawę do off-topic myślę że wam się spodoba, chyba każdy z was kiedyś grał w warcaby teraz możemy to robić wraz z innymi użytkownikami na forum w prosty sposób, zasady są takie same jak w normalnych warcabach tylko z pewnym wyjątkiem jest inne ustawienie pionków a w grze bierze udział czterech a nie dwóch graczy(każdy jest sam). Jak się poruszamy pionkami? Na dole planszy i po lewej stronie znajdują się litery i cyfry gdy chcemy się ruszyć na dane pole po prostu podajemy literę i cyfrę (np. C5 lub F4). Prowadzący zabawę TheKkok2 pilnuje przestrzegania zasad i co jakiś czas wstawia planszę z aktualnym ustawieniem pionów. Gracze biorący udział w zabawie także mogą wstawiać planszę z ustawieniami pionów bez konieczności czekania na prowadzącego.

Zasady gry
  • W grze bierze udział 4 graczy. W przypadku gdyby było więcej chętnych do gry zostanie utworzony nowy temat, stolik do gry dla kolejnych czterech użytkowników. Gdy zaistnieje sytuacja że będzie zbyt duża liczba graczy Ci którzy zapisali się jako ostatni nie wezmą udziału w zabawie.
  • Gra rozgrywana jest na ciemnych polach planszy o rozmiarze 8 × 8 pól. Każdy gracz rozpoczyna grę z czterema pionami(by gra nie była zbyt długa i monotonna), ustawionymi na ciemniejszych polach planszy, w sposób przedstawiony na poniższej ilustracji
    start2.jpg
  • Pierwszy ruch wykonuje grający białymi pionami, następnie czerwonymi, żółtymi i niebieskimi, po czym gracze wykonują na zmianę kolejne ruchy
  • Celem gry jest zbicie albo zablokowanie wszystkich pionów przeciwników (w tym damek), które pozostają na planszy, pozbawiając innych uczestników gry możliwości wykonania ruchu. Jeśli żaden z graczy nie jest w stanie tego osiągnąć następuje remis
  • Piony mogą poruszać się o jedno pole do przodu po przekątnej (na ukos) na wolne czarne pola
  • Bicie pionem następuje przez przeskoczenie sąsiedniego pionu (lub damki) przeciwnika na pole znajdujące się tuż za nim po przekątnej (pole to musi być wolne). Zbite piony są usuwane z planszy po zakończeniu ruchu
  • Piony mogą bić zarówno do przodu, jak i do tyłu
  • W jednym ruchu wolno wykonać więcej niż jedno bicie tym samym pionem, przeskakując przez kolejne piony (damki) przeciwnika
  • Bicia są obowiązkowe, nie wykonane bicie skutkuje utratą pionka
  • Pion, który dojdzie do ostatniego rzędu planszy, staje się damką
  • Damki mogą poruszać się w jednym ruchu o dowolną liczbę pól do przodu lub do tyłu po przekątnej, zatrzymując się na wolnych polach
  • Bicie damką jest możliwe z dowolnej odległości po linii przekątnej i następuje przez przeskoczenie pionu (lub damki) przeciwnika, za którym musi znajdować się wolne pole - damka przeskakuje na pole tuż za bitym pionkiem i może kontynuować bicie (na tej samej lub prostopadłej linii)
  • Uwaga! Gracz ma na wykonanie ruchu 10h jeśli tego nie zrobi jego kolejka mija(czas nie będzie liczony w godzinach 23-8 co daje czas na spokojny) jeśli to się powtórzy drugi raz odpada z gry a jego pionki zostają usunięte z planszy
  • Nieprawidłowo wykonany ruch np. na białe pole lub na pionek przeciwnika oznacza stratę kolejki ruchu i usunięcie piona którym nieprawidłowo się ruszono
  • Wolno edytować posty zawierające współrzędne ruchu (np. D2 zmieniono na B4) tylko w pierwszych 10 minutach od utworzenia wpisu, edytowane po tym czasie posty nie są brane pod uwagę - gracz traci kolejkę ruchu.
  • Spam dozwolony, ale w odpowiedniej ilości i bez przesady :)
  • Gdy pierwszy gracz(biały) wykona ruch następni według kolejności (biały, czerwony, żółty, niebieski) mogą od razu wykonać kolejny bez konieczności czekania na prowadzącego, który co jakiś czas wstawia screena z aktualnym ustawieniem pionów.
  • Gdy rozgrywka trwa zbyt długo, plansza zostaje zmniejszona o jedno pole z każdej strony, jeśli nie odniesie to żadnych efektów następuje remis.
Nagrody
Za zajęcie I miejsca, zwycięzca otrzyma 25 punktów reputacji oraz umieszczenie nicku w Pokoju Chwały



Zapisy do IV Edycji Zakończone. Trwa Rozgrywka

lsyt.jpg
 
Ostatnio edytowane przez moderatora:

DeletedUser

Guest
Odp: Warcaby

No to się zapiszę;) Tylko nie do konca wiem o co chodzi, ale dobra:D Aha, zamawiam niebidski kolor, moge???pliiis:D
 

DeletedUser5408

Guest
Odp: Warcaby

Ok, zapisz. Nie podoba mi się tylko zasada z biciem damką, że można nią stanąć na dowolnym polu za pionkem, mi się zawsze lepiej grało z zasadą, że trzeba stanąć tuż za bitym pionkem.

Tak poza tym, testowałeś już taki rodzaj gry na 4 graczy?
 

DeletedUser15461

Guest
Odp: Warcaby

zapisuję się.
Nie podoba mi się tylko, że dama może zbić piona stając na dowolnym polu za nim
 

DeletedUser15166

Guest
Odp: Warcaby

Ok, zapisz. Nie podoba mi się tylko zasada z biciem damką, że można nią stanąć na dowolnym polu za pionkem, mi się zawsze lepiej grało z zasadą, że trzeba stanąć tuż za bitym pionkem.
Już zmieniłem.

Tak poza tym, testowałeś już taki rodzaj gry na 4 graczy?
Nie, nie testowałem zobaczymy jak teraz będzie przebiegać gra i w kolejnej grze, jeśli będą jakieś błędy poprawię je.
 
Ostatnio edytowane przez moderatora:

DeletedUser15166

Guest
Odp: Warcaby

Czyli zaczynamy
Lista graczy:
gildon - biały
cvxz1000- czerwony
Michał333- żółty
cewen- niebieski
Grę rozpoczynamy w kolejności podanej w zasadach gry.
gildon twój ruch ;)
start.jpg
Przypominam że sami możecie dodawać plansze z ustawieniem pionków.
 

DeletedUser15461

Guest
Odp: Warcaby

Z 2B na 3C
A pro po. Czy można bić kilka razy w jednym ruchu?
 
Ostatnio edytowane przez moderatora:

DeletedUser

Guest
Odp: Warcaby

Wybaczcie za spóźnienie, czasami chodzę spać z kurami. <przysłowie>

start.jpg

Robię obecny stan. :)
 

DeletedUser15166

Guest
Odp: Warcaby

Cewen stracił ruch, jeszcze jedna taka sytuacja i odpadnie z gry.

1.jpg
 

DeletedUser15461

Guest
Odp: Warcaby

cewen ma czas do 13:00 po tym czasie bez wykonania ruchu odpada z gry
 
Do góry