[Dobry] Specjalizacje budynków + rozbudowa polis

  • Rozpoczynający wątek DeletedUser19187
  • Data rozpoczęcia

DeletedUser19187

Guest
Poradnik na prośbę gracza Pyrozaur.


Uwaga:​
*Jeśli brakuje nam wolnych mieszkańców, możemy rozebrać dany budynek dzięki czemu odzyskamy mieszkańców zużytych na jego budowę.

Rozbudowa polis:​

Jednym z pogardliwych określeń używanych przez grających w Grepolis jest „Bob budowniczy”. Wzięło się ono stąd, iż wielu początkujących skupia się nadmiernie na rozbudowie miasta, wychodząc z założenia, że im więcej miasto ma punktów, tym jest potężniejsze. Tymczasem jedną z większych niespodzianek, jakie możemy przeżyć to przejęcie naszej niezwyciężonej fortecy liczącej 10 000 punktów przez „miasteczko” o połowę słabsze lub sytuacja odwrotna – nasz atak rozbity w pył na takim właśnie niepozornym polis.
Nie należy dążyć do maksymalnej rozbudowy wszystkich budowli – liczba ludności jest ograniczona, a każdy budynek „kosztuje” wolnych mieszkańców.

Oto sugerowana strategia rozbudowy:​

Senat – maksymalnie 24 poziom (wymagany dla większości budynków specjalnych). Im wyższy poziom, tym szybsze stawianie innych budowli.
Gospodarstwo wiejskie - poziom maksymalny, ale w większość przypadków wystarczy rozbudować na tyle, na ile będzie on nam potrzebny, by pomieścić wolnych mieszkańców wystarczających do budowy najkosztowniejszych jednostek. Do tego dla zwiększenia ilości mieszkańców badanie pług w akademii lub zaklęcie Ekspansja lądowa. Nie zabiera wolnych mieszkańców więc warto je budować.
Magazyn - poziom maksymalny, ale to zależy od tego, czy polis jest atakowane (im więcej surowców będzie w magazynie podczas ataku na nasze polis, tym więcej go stracimy chyba, że jest pusty - każdy poziom magazynu dodatkowo zabezpiecza 100 sztuk surowców przed splądrowaniem.). Nie zabiera wolnych mieszkańców więc warto go budować.
Obóz drwali, Kamieniołom, Kopalnia srebra – generalnie poziomy ich rozbudowy zależą od zasobów na wyspie. Jeżeli przy danym surowcu mamy „+”, 34/36 poziom wystarcza, jeśli surowiec jest „na minusie”, rozbudowujemy maksymalnie. Nieco inaczej traktujemy Kopalnię srebra. Tego kruszcu nigdy za wiele – wszelkie nadwyżki zawsze umieszczamy w Jaskini.
Jeszcze jeden czynnik należy tu wziąć pod uwagę: ilość surowców dostarczaną przez wioski rolnicze – im wyższa, tym niższy potrzebny poziom budowli.
Jaskinia – poziom maksymalny. Od tego zależy siła naszego wywiadu i kontrwywiadu. Najwyższy poziom oznacza nieograniczoną ilość srebra, którą w Jaskini możemy umieścić. Im większa zaś ta suma, tym mniejsze szanse, że wróg ''przeskanuje'' nasze miasto. Ale zaś czy większą sumę przekażemy na akcję szpiegowską, tym większa szansa, że zakończy się ona sukcesem.
Mur miejski – poziom 5-25 (przy budowie wieży). Wiele ataków lądowych na nasze miasto może rozbić się nawet jeśli nasze siły defensywne są nieliczne, a nawet składają się tylko z oddziału obywatelskiego, a im „wyższy” mur, tym większa szansa wygranej. Budujemy go na poziom maksymalny, gdy miasto stawiamy głównie na obronę.
Koszary – maksymalnie 15 poziom (pyzy założeniu, że miasto skupia sięna ataku). Wszelkie bonusy na wyższe poziomy dostajemy dzięki badaniom i zaklęcia(przyśpieszona rekrutacja itp).
Port - jak wyżej, 20 poziom, co prawda skraca on czas budowy, ale jest też do tego specjalne zaklęcie.
Akademia – maks. 30 poziom, choć niekoniecznie – zależy od liczby punktów badań potrzebnych nam do opracowania pożądanych technologii. Nie ma możliwości, by w jednym mieście przeprowadzić wszystkie badania. Jeżeli miasto specjalizujemy, np. jako portowe, niższy poziom będzie wystarczający, gdyż pominiemy wiele badań dotyczących wojsk lądowych.
Świątynia – maksymalnie 12 poziom, o ile nie potrzebujemy niektórych jednostek mitycznych (Mantykora Zeusa – 15 poziom Świątyni, Hydra Posejdona – 22 poziom, Erynia Hadesa – 16, Gryf Artemidy – 15). Ale to zależy od specyfikacji miasta.
Targowisko – maksymalnie 15 poziom. Handel w Grepolis jest istotny i wymiana surowców czy to z sojusznikami, czy też wioskami rolniczymi jest potrzebna, ale pojemność 7500 całkiem wystarczy.

Budynki specjalne - czyli co wybrać by dużo zyskać?​
W grze występuje osiem rodzajów budynków specjalnych, a można zbudować maksymalnie dwa. Oto pomoc, jak wybrać by miasto zyskało coś podczas jego obecności w nim.

I grupa:
Teatr - Szczerze mówiąc niezbyt korzystny budynek, daje tylko możliwość wystawiania przedstawień co prawda tańszych niż festyn, ale czas trwania (2.5 dnia) zniechęca do niego [Nieopłacalny]
Łaźnie - Przydatne jako dodatkowe zaludnienie miasta, do budowy budynków lub rekrutacji, więc warto zbudować je gdy miasto ma na celu atakowanie innych, ponieważ może wtedy wysłać więcej jednostek w ataku. [Opłacalny]
Biblioteka - Budując ją otrzymasz dodatkowe 12 pkt'ów, które możesz przeznaczyć na badania. Przydatne jeśli chcesz mieć więcej technologi. [W zależności od miasta]
Latarnia - Potrzebna w mieście portowym, ponieważ podnosi prędkość floty o 15%. [Miasto portowe]

II grupa:
Wieża - Budując ją zwiększysz obronę jednostek o 10%. Budynek obowiązkowy w mieście defensywnym. [Miasto defensywne]
Boski posąg - Bardzo przydatny budynek, zwłaszcza gdy nasza świątynia nie ma zbyt dużego poziomu. [Opłacalny]
Wyrocznia - Budynek rzadko budowany przez jego właściwość, która jest prawie nieprzydatna. Mianowicie pozwala ona wykryć wrogich szpiegów, nawet wtedy, gdy akcja szpiegowska udała się. [Średnio opłacalny]
Placówka handlowa - Zwiększa maksymalny kurs handlowy handlarza i wiosek + zmienia moc handlową z 500 na 750 na poziom. [Opłacalny]
 
Ostatnia edycja:

DeletedUser

Guest
Odp: Specjalizacje budynków + rozbudowa polis

Co rozumiesz pod pojęciem miasto defensywne? Czemu uważasz, że Latarnia powinna się znaleźć w mieście portowym? Czemu poziom świątyni/targowiska takie niskie? To kluczowe budowle pod cuda. Mur nie zawsze warto budować do 25 poziomu, w starym systemie można dywagować.

Nie ma nic napisanego o budowaniu czegoś i potem rozburzeniu celem odzyskania ludności. Opis jaskini jest nieprecyzyjny.
 

DeletedUser17693

Guest
Odp: Specjalizacje budynków + rozbudowa polis

Te w napisy innych kolorach niż czarny mógłbyś pogrubić bo trudno je rozczytać :(
 

DeletedUser19187

Guest
Odp: Specjalizacje budynków + rozbudowa polis

Co rozumiesz pod pojęciem miasto defensywne?
Pod tym pojęciem rozumiem miasto, które skupia się głównie na obronie.

Czemu uważasz, że Latarnia powinna się znaleźć w mieście portowym?
Jeśli celem miasta jest budowa statków, to czemu by nie przyśpieszyć sobie podróży do innego miasta właśnie latarnią?

Czemu poziom świątyni/targowiska takie niskie?
Poradnik został napisany z moich własnych doświadczeń, nie potrzebowałem wyższego poziomu i tak wyszło :)

To kluczowe budowle pod cuda.
Może częściowo masz rację, ale w propozycjach poradników gracz sam napisał, że jest nowy, więc dostosowałem to tak, gdyby przez jakiś element przegrał grę. Taka pojemność całkowicie wystarczy nowemu graczowi.

Mur nie zawsze warto budować do 25 poziomu, w starym systemie można dywagować.
Masz rację, ale głównie gracze jeśli nie chcą aby podbito im miasto budują mur właśnie na 25 lvl.

Nie ma nic napisanego o budowaniu czegoś i potem rozburzeniu celem odzyskania ludności.
Rozumiem to jako podanie mi błędu, który jest w poradniku, więc dostajesz plusika :p

Opis jaskini jest nieprecyzyjny.
Na jakiej podstawie tak uważasz? Może chciałbyś coś dodać? Rozwiń to proszę.

I do maja2013:
Pozrawione.


Pozdrawiam Was, Prometeusz10 :)
 

DeletedUser11782

Guest
Odp: Specjalizacje budynków + rozbudowa polis

Senat – maksymalnie 24 poziom (wymagany dla większości budynków specjalnych). Im wyższy poziom, tym szybsze stawianie innych budowli, ale część „przyspieszenia” zyskamy dzięki badaniom w Akademii, więc wysokopoziomowy Senat będzie potrzebny szczególnie przed jej rozbudową.

Dobry gracz nie bada architektury i żurawia w akademii to jest właśnie typowe dla boba budowniczego :) senat stawiamy do 24 poziomu potem budujemy łaźnie i drugi budynek specjalny (wieża lub posąg) a po ich wybudowaniu rozbieramy senat np do 15 poziomu(większość graczy rozbiera do 9 ja też)

Gospodarstwo wiejskie - poziom maksymalny, ale w większość przypadków wystarczy rozbudować na tyle, na ile będzie on nam potrzebny, by pomieścić ilość surowców wystarczającą do najdroższych badań w Akademii i budowy najkosztowniejszych jednostek.

Gospodarstwo musi być na full nie ma innej opcji do tego badanie pług w akademii :)

Magazyn - poziom maksymalny, ale to zależy od tego, czy polis jest atakowane (im większy magazyn tym więcej surowców stracimy przy ataku, chyba, że jest pusty)

Oczywiście na full poza tym nie zabiera wolnej ludności

Obóz drwali, Kamieniołom, Kopalnia srebra – generalnie poziomy ich rozbudowy zależą od zasobów na wyspie. Jeżeli przy danym surowcu mamy „+”, 34/36 poziom wystarcza, jeśli surowiec jest „na minusie”, rozbudowujemy maksymalnie. Nieco inaczej traktujemy Kopalnię srebra. Tego kruszcu nigdy za wiele – wszelkie nadwyżki zawsze umieszczamy w Jaskini.
Jeszcze jeden czynnik należy tu wziąć pod uwagę: ilość surowców dostarczaną przez wioski rolnicze – im wyższa, tym niższy potrzebny poziom budowli.

Teoretycznie eko powinno być na full ale w realiach bywa różnie :) jeśli miasto jest ogniowe np kamieniołom nie jest nam potrzebny na 40lvl bo wystarczy spokojnie 10-15 poziom.

Jaskinia – poziom maksymalny. Od tego zależy siła naszego wywiadu i kontrwywiadu. Najwyższy poziom oznacza nieograniczoną ilość srebra, którą w Jaskini możemy umieścić. Im większa zaś ta suma, tym większe szanse udanej misji szpiegowskiej dla nas.

Tak to też max

Mur miejski – poziom maksymalny. Wiele ataków lądowych na nasze miasto może rozbić się nawet jeśli nasze siły defensywne są nieliczne, a nawet składają się tylko z oddziału obywatelskiego, a im „wyższy” mur, tym większa szansa wygranej.

Stary system podboju mur nie potrzebny :) Nowy system mur na 25

Koszary – maksymalnie 20 poziom. Wszelkie korzyści, które dają nam wyższe poziomy i tak uzyskamy dzięki badaniom i mocom boskim.

Max przy mieście off/def :) jeśli miasto portowe bir/ognie to 1 poziom

Port - jak wyżej, 20 poziom, co prawda skraca on czas budowy, ale jest też do tego specjalne zaklęcie.

Miasto portowe port 30
Miasto ofensywne (lądowe) 20 z racji wysyłania z nich kolona
Miasto defensywne (lądowe) 1 lub 10 bo tak na prawdę port tutaj jest jedynie potrzebny do budowy łodek
Akademia – maks. 30 poziom, choć niekoniecznie – zależy od liczby punktów badań potrzebnych nam do opracowania pożądanych technologii. Nie ma możliwości, by w jednym mieście przeprowadzić wszystkie badania. Jeżeli miasto specjalizujemy, np. jako portowe, niższy poziom będzie wystarczający, gdyż pominiemy wiele badań dotyczących wojsk lądowych.

Max lub 28 (można ją rozebrać jeśli mamy wolne pkt nauki)

Świątynia – maksymalnie 12 poziom, o ile nie potrzebujemy niektórych jednostek mitycznych (Mantykora Zeusa – 15 poziom Świątyni, Hydra Posejdona – 22 poziom, Erynia Hadesa – 16, Gryf Artemidy – 15).

Zależy od specyfikacji miasta :)

Targowisko – maksymalnie 15 poziom. Handel w Grepolis jest istotny i wymiana surowców czy to z sojusznikami, czy też wioskami rolniczymi jest potrzebna, ale pojemność 7500 całkiem wystarczy.

Myślę że minimum to 20

Co do budynków specjalnych to tylko łaźnie, posąg i wieża reszta nie ma sensu :)

Oczywiście podczas EC można porobić placówki handlowe ale tylko wtedy:)

To moja opinia na temat twojej pracy :) Kilka poprawek i będzie dobrze. Przede wszystkim pisząc poradnik jak rozwijać miasta trzeba osobno opisać budynki na każdy rodzaj miasta lądowe (off/def) i morskie/portowe (biremy/ognie) bo nie ma uniwersalnego schematu dla wszystkich. Ja preferuje miasta nastawione na wojsko dlatego u mnie to wygląda inaczej, często kosztem eko, świątyni itd
 

DeletedUser

Guest
Odp: Specjalizacje budynków + rozbudowa polis

Dobry gracz nie bada architektury i żurawia w akademii to jest właśnie typowe dla boba budowniczego :)

Byłoby miło gdybyś jeszcze uzasadnił tę tezę, chętnie się dowiem dlaczego nie jestem dobrym graczem. :)
 

DeletedUser

Guest
Odp: Specjalizacje budynków + rozbudowa polis

Bo to jest dobre dla graczy lubiących budować ja tego nigdy nie badam jak się długo buduje to się kawał wojska za ten czas wybuduje

Lepiej pkt badań wykorzystać na coś innego
 

DeletedUser11782

Guest
Odp: Specjalizacje budynków + rozbudowa polis

Byłoby miło gdybyś jeszcze uzasadnił tę tezę, chętnie się dowiem dlaczego nie jestem dobrym graczem. :)

Bo jeśli zbadasz architekturę i żurawia to zabraknie Ci pkt na ważne badania :) chyba że kosztem czegoś innego zbadasz to co jest przynajmniej dla mnie i wielu graczy najważniejsze :) Znam graczy którzy np nie badają falangi w mieście morskim bo uważają że im tam jest nie potrzebna tylko zapominają o tym że to działa i w obronie i ataku ;)
 

DeletedUser

Guest
Odp: Specjalizacje budynków + rozbudowa polis

Bo jeśli zbadasz architekturę i żurawia to zabraknie Ci pkt na ważne badania :) chyba że kosztem czegoś innego zbadasz to co jest przynajmniej dla mnie i wielu graczy najważniejsze :) Znam graczy którzy np nie badają falangi w mieście morskim bo uważają że im tam jest nie potrzebna tylko zapominają o tym że to działa i w obronie i ataku ;)

Jakie ważne badania? Przecież to właśnie pakiet żuraw+architektura są ważnymi badaniami. ;)
Oczywiście poza takimi standardami jak: ognie, biremy, szybkie transy, procki, kawaleria, hoplita, ceramika, koje, pług, matematyka, obowiązek służby wojskowej, falanga, kartografia, taran, instruktor i budowniczy statków.


I ten standard wykorzystuje 105 pktów badawczych ze 120 możliwych do wykorzystania. Zostaje więc jeszcze 15 pkt, a zauważ, że doliczyłem zarówno badania jednostek morskich/lądowych oraz off/deff czyli taki MIX wszystkiego, potrzebny z reguły tylko do pierwszych kilku miast.
później można niektóre rzeczy odpuścić, dla przykładu instruktora, koje i szybkie transy w mieście z ogniami czy też matematykę i budowniczego statków w mieście z lądowym deffem. Więc punktów badań będzie jeszcze więcej!

Tak więc 15 pkt to takie minimum jakie nam zostaje po zbadaniu powyżej przedstawionego standardu. Pakiet architektura+żuraw kosztuje jedynie 10 pkt, a wart jest o wiele więcej. I to jest mega zaleta tych badań. Bo zysk z posiadania ich jest kilkukrotnie większy od kosztów, jakie trzeba włożyć.
To jest MUST HAVE dla graczy którzy celują w TOP świata. A żeby być w top świata trzeba jak najszybciej dojść do kolona - czyli akademii 28, magazynu 20 i portu 20 . To kosztuje zarówno masę czasu jak i surowców. Dzięki tym badaniom na świecie x1 do kolona można dojść 50 godzin wcześniej. 50 godzin. Ile złota trzeba wydać, żeby uzyskać podobny wynik skracając czas budowy np. akademii na wyższych poziomach? Pewnie około 250, czyli 10 skróceń. A przypomnijmy, że nie każdy tak szasta złotem, jedynie niewielki procent graczy.
O zaletach architektury nie mam zamiaru pisać, bo to czysta matematyka - kto potrafi liczyć, ten od razu pojmie że 5300 zainwestowanych surowców w to badanie zwróci się po jakiś 4 poziomach akademii. pozostałe 14 to czysty gratis. Dodać do tego magazyn i port... 40k darmowych surowców co najmniej. Dodatkowe zyski podczas rozbudowy świątyni(3->~13), gospodarstwa(~17->40), senatu(14->24), budynków specjalnych - ok. 40k surowców. To są szacunki dolnego progu. Zysk może być jeszcze większy. W przeliczeniu na farmerów to 270 żądań surowców co 5 minut. Bagatela jedyne 23h bez przerwy. Co tam.

Możesz napisać konkretnie jakie badanie są 'ważne' na tyle, by nie starczyło pkt badawczych na architekturę i żurawia? ;)
 
Ostatnio edytowane przez moderatora:

DeletedUser11782

Guest
Odp: Specjalizacje budynków + rozbudowa polis

Jeśli tak rozwijasz miasta to potem masz problem ze zmianą specjalizacji ;)

W innym temacie napisałem o badaniach i wypisałem takie

Badania :
- Procarz
- Łucznik
- Hoplita
- Straż
- Ceramika
- Kawalerzysta
- Birema
- Rydwan
- Statek Ogniowy
- Budowniczy Statków
- Statek Kolonizacyjny
- Szybka Łódź Transportowa
- Pług
- Koje
- Falanga
- Matematyka
- Taran
- Kartografia
- Podbój

osobiście zamiast hoplity zbadałbym katapulty bo w każdym ofie je mam a dlaczego takie badania badam? Tylko z takiego powodu że potem jeśli potrzebuje więcej ogni to nie mam problemu z ich budową w innym mieście gdyż badania już tam są pozostaje mi tylko podnieść port i rozebrać koszary :) I przede wszystkim nie tracę kultury na przerabianie akademii.


ps ważne badania dla mnie i nie twierdzę że nie masz racji ale z tego co napisałeś wnioskuje ze te badania są potrzebne tylko na początku gry jeśli ktoś bardzo szybko chce zrobić podbój :p
 
Ostatnio edytowane przez moderatora:
Odp: Specjalizacje budynków + rozbudowa polis

Jak się ma po 50 miast i surka płynie bez przerwy to brak jakiegoś badania jest nieodczuwalny.
Co do tego:
Teatr - Szczerze mówiąc niezbyt korzystny budynek, daje tylko możliwość wystawiania przedstawień co prawda tańszych niż festyn, ale czas trwania (2.5 dnia) zniechęca do niego [Nieopłacalny]
NIGDY nie budowałem teatru ,ale znam osobę ,która budowała i to ,że kosztuje on tyle ,a tyle i jego czas jest tak długi wynika z faktu , iż przedstawienia tacy gracze robią z resztek surowców pozostałych po kliknięciu festynu na dłuższą metę gdy woli się zbierać punkty lub sloty na miasta (w EC każdy surowiec się liczy) jest to wysoce opłacalne.
 

DeletedUser

Guest
Odp: Specjalizacje budynków + rozbudowa polis

Pod tym pojęciem rozumiem miasto, które skupia się głównie na obronie.

W takim układzie nie do końca jest to prawdą. W nowym systemie podboju miasta z deffem często buduje się daleko do linii frontu i z nich podsyła się deffa do miast na linii frontu, z wbitym podburzaniem itd. Nie jest to oczywiście reguła, ale myślę, że większość miast tak jest jednak planowana. Co za tym idzie w tych miastach wieża nie jest potrzebna, tam i tak Ciebie nie zaatakują, a jak zaatakują to ich potopisz, bo będą płynąć kilka godzin. W takim przypadku dużo bardziej opłacalna jest budowa posągu, bo z wieży i tak nie skorzystasz. Warto dodać, że w momencie obrony nie liczą się badania w miastach skąd przybyło wsparcie, ale to, które bronisz.

Jeśli celem miasta jest budowa statków, to czemu by nie przyśpieszyć sobie podróży do innego miasta właśnie latarnią?

Ponieważ miasta z jednostkami morskimi albo są na froncie (ognie) albo tak czy tak zdążą (biremy) natomiast łaźnie dają olbrzymiego kopa do ilości jednostek. Jedyny przypadek gdzie widzę uzasadnienie dla budowy latarni to jeśli gracz jest baaaaardzo daleko od wydarzeń frontowych, a tak się zdarza, i wtedy w zasadzie te 20/30 jednostek morskich i tak nie gra roli bo koleś nie zdąży dopłynąć. Wtedy ta latarnia wg mnie ma sens.



Rozumiem to jako podanie mi błędu, który jest w poradniku, więc dostajesz plusika :p

Dobrze rozumiesz.

Na jakiej podstawie tak uważasz? Może chciałbyś coś dodać? Rozwiń to proszę.

Napisałeś tak:
Najwyższy poziom oznacza nieograniczoną ilość srebra, którą w Jaskini możemy umieścić. Im większa zaś ta suma, tym większe szanse udanej misji szpiegowskiej dla nas.

Pogrubiony fragment jest niedopracowany. To nie ilość srebra w jaskini gwarantuje Ci udaną misję szpiegowską tylko duża ilość srebra, którą opłacasz szpiega. To jest kolosalna różnica. Ciągle piszesz, że Twój kolega, dla którego pisałeś poradnik dopiero zaczyna a tutaj wyraźnie brakło szlifu.
 

DeletedUser19187

Guest
Odp: Specjalizacje budynków + rozbudowa polis

Przeczytałem wszystkie prace, do końca dnia dzisiejszego powinny znaleźć się nowe informacje.
Pozdrawiam.
 

DeletedUser19875

Guest
Odp: Specjalizacje budynków + rozbudowa polis

Wypowiem się w imieniu Bobów budowniczych. Przede wszystkim strategia budowy miasta zależy od bardzo wielu czynników i niewiele z tego powodu da się wyodrębnić reguł uniwersalnych. Inaczej buduje się miasta po starcie serwera, w miarę rozwoju natomiast założenia będą się zmieniać, toteż taki poradnik musi uwzględniać wiele różnych wariantów, wliczając w to nawet, a może przede wszystkim sytuację sojuszu gracza i jego przeciwników oraz stadia gry (serwera). Gra się tak, jak pozwoli przeciwnik. Na początku przy niewielkiej ilości miast najważniejsza jest ilość wojsk. Z czasem część garnizonów trzeba zastępować różnymi budynkami, które stają się coraz potrzebniejsze.
Nie chciałbym polemizować z każdym podanym w temacie założeniem, z którym się nie zgadzam, ale może kilka uwag.
Wieża - Budując ją zwiększysz obronę jednostek o 10%. Budynek obowiązkowy w mieście defensywnym. [Miasto defensywne]
Nigdzie nie jest obowiązkowy, ale za to bardzo przydatny w każdym bronionym mieście, bez względu na jego specjalizację.

Porty i koszary.
Jeśli się jest Bobem Budowniczym nie stroniącym od walki, czy może wprost przeciwnie, to prędzej czy później będzie trzeba je mieć na poziomie 30. Armie W Grepolis mają skromne rozmiary i skazane są na nieustanne rozbijanie. Kluczowa jest tutaj zdolność ich regenerowania przy wykorzystaniu każdej dostępnej metody. Z dostępnością metod bywa różnie. Poziom budynków rekrutacyjnych nie wyczerpuje się jak łaski i nie trzeba na nie czekać jak na różne powerupsy przyspieszające rekrutację.
Kopalnie.
Bez względu na typ wyspy na poziom maksymalny za wyjątkiem miast przeznaczonych do ataku lądem.
Cała gra kręci się wokół zdobywania jak największej ilości surowców a potem jak najkorzystniejszej "wymianie" na punkty kultury, najlepiej
w drodze eliminacji wojsk przeciwników, oraz ich samych, przy niskich stratach własnych. Każde źródło surowców ma duże znaczenie.
Kopalnie nigdy nie zawodzą.

Nie chciałbym krytykować tego poradnika, ponieważ zdaję sobie sprawę jak niewdzięczny do ujęcia temat porusza, sądzę jednak że wymaga pewnych poprawek i licznych uzupełnień, aby zyskać uniwersalną wartość.

Na koniec jeszcze pozwolę sobie nie zgodzić się z kolegą graczem roku Adaśkiem, który, jak podejrzewam nigdy nie został postawiony przed koniecznością podjęcia się roli Boba Budowniczego tj gracza, który masowo buduje miasta z poziomu poniżej 3k pkt. W rozbudowie takich miast Architektura i Żuraw zawsze są bardzo opłacalne - przede wszystkim Żuraw. Jestem zbyt leniwy, żeby podliczyć ile surowców zaoszczędza się z bonusem 10% obniżenia kosztów 200+ budynków, ale jestem skłonny podejrzewać, że wystarczy na kilka festynów i anulowanie badań po zakończeniu rozbudowy miasta, jeśli brakuje w danym mieście punktów badawczych.
 

DeletedUser17693

Guest
Odp: Specjalizacje budynków + rozbudowa polis

Teatr - Szczerze mówiąc niezbyt korzystny budynek, daje tylko możliwość wystawiania przedstawień co prawda tańszych niż festyn, ale czas trwania (2.5 dnia) zniechęca do niego [Nieopłacalny]
czas trwania przedstawienia zależy od prędkości świata np na świecie z prędkością 1x trwa 5 dni
więc nie zawsze tak jak napisałeś trwa 2.5 dnia :)
 

DeletedUser11782

Guest
Odp: Specjalizacje budynków + rozbudowa polis

Na koniec jeszcze pozwolę sobie nie zgodzić się z kolegą graczem roku Adaśkiem, który, jak podejrzewam nigdy nie został postawiony przed koniecznością podjęcia się roli Boba Budowniczego tj gracza, który masowo buduje miasta z poziomu poniżej 3k pkt. W rozbudowie takich miast Architektura i Żuraw zawsze są bardzo opłacalne - przede wszystkim Żuraw. Jestem zbyt leniwy, żeby podliczyć ile surowców zaoszczędza się z bonusem 10% obniżenia kosztów 200+ budynków, ale jestem skłonny podejrzewać, że wystarczy na kilka festynów i anulowanie badań po zakończeniu rozbudowy miasta, jeśli brakuje w danym mieście punktów badawczych.

Nie buduje miast na 13716 z prostej przyczyny :) ty w takim mieście zrobisz 235 ogni a ja w swoim (ok 6k) mieście mam 311-320 ) chyba różnica jest prawda? tak samo z innymi miastami :) dzięki takiej przewadze w ilości wojska mogę na spokojnie zdobywać dużo pkt walki.
 

DeletedUser

Guest
Odp: Specjalizacje budynków + rozbudowa polis

Nie buduje miast na 13716 z prostej przyczyny :) ty w takim mieście zrobisz 235 ogni a ja w swoim (ok 6k) mieście mam 311-320 ) chyba różnica jest prawda? tak samo z innymi miastami :) dzięki takiej przewadze w ilości wojska mogę na spokojnie zdobywać dużo pkt walki.

a na jakim poziomie masz kopalnie i port ?
 

DeletedUser17693

Guest
Odp: Specjalizacje budynków + rozbudowa polis

Nie buduje miast na 13716 z prostej przyczyny :) ty w takim mieście zrobisz 235 ogni a ja w swoim (ok 6k) mieście mam 311-320 ) chyba różnica jest prawda? tak samo z innymi miastami :) dzięki takiej przewadze w ilości wojska mogę na spokojnie zdobywać dużo pkt walki.

no ja się z tobą zgadzam w miastach z wojskiem nie potrzeba wielu budynków na maxa rozbudowywać
 

DeletedUser

Guest
Odp: Specjalizacje budynków + rozbudowa polis

Wszystkich nie ale kopalnie srebra i drewna zawsze max ja mam .
Na nowym systemie gram to i mam mur max.
Jaskinia max i magazyn też.
Świątynia zostawiam na takim poziomie jaka zastanę. Port i koszary też zostawiam chociaż czasem port do 20 lvl podnoszę. Akademia 28 minimum. Targowisko takie jakie zastanę .
Bo nie tylko liczy się ilość wojska w jednym ataku ale też jego szybkie odbudowanie
 

DeletedUser19875

Guest
Odp: Specjalizacje budynków + rozbudowa polis

Nie buduje miast na 13716 z prostej przyczyny :) ty w takim mieście zrobisz 235 ogni a ja w swoim (ok 6k) mieście mam 311-320 ) chyba różnica jest prawda? tak samo z innymi miastami :) dzięki takiej przewadze w ilości wojska mogę na spokojnie zdobywać dużo pkt walki.

Miałem kiedyś miasto suportujące bodajże 356 ogni. Świat z prędkością 1. Tylko raz mi się udało doczekać użycia pełnego garnizonu. I muszę się powtórzyć, przy niewielkiej ilości miast, warto a nawet trzeba się męczyć ze spartańskimi w stylu budowy miastami. Jednak im dalej w las, tym mniej się to kalkuluje. W zależności od specjalizacji dobre miasto w zaawansowanym etapie gry powinno mieć ok. 11-12k pkt. Oczywiście można przedstawić takie uwarunkowania, w którym te założenia się nie sprawdzają, ale próbujemy znaleźć te bardziej uniwersalne. Miasta ataku lądowego są najbardziej wymagające i jeśli gdzieś mamy szukać oszczędności na budynkach, to właśnie tam.
 
Do góry