[Dobry] Akademia i Badania

  • Rozpoczynający wątek Laina
  • Data rozpoczęcia

Czy podoba Ci się FAQ?

  • Tak

    Głosy: 8 88,9%
  • Tak, ale potrzebne są poprawki [podaj jakie]

    Głosy: 0 0,0%
  • Nie

    Głosy: 1 11,1%
  • Nie mam zdania

    Głosy: 0 0,0%

  • W sumie głosujących
    9
  • Głosowanie zakończone .

DeletedUser

Guest
Ogólne informacje

Academy3.png


Academy4.png

  • Budując Akademię otrzymujemy możliwość badania najróżniejszych technologii, od jednostek i floty,
    aż po bonusy i ekspansję.
  • Jest to jeden z najważniejszych budynków w naszym mieście i to na jego rozbudowie powinno nam zależeć najbardziej.
  • Akademię na światach wojowników można rozbudować maksymalnie do 30 poziomu.
  • Akademię na światach bohaterów można rozbudować maksymalnie do 36 poziomu.
  • Jeżeli wcześniej nie zbadamy w Akademii danej jednostki, nie będziemy mogli jej rekrutować
    w Koszarach lub Porcie (wyjątkiem tu są szermierze i jednostki mityczne).


Wymagania

  • Senat 8 lvl,
  • Gospodarstwo wiejskie 6 lvl,
  • Koszary 5 lvl.

Badania oraz punkty badań

Akademia na światach wojowników ze starym systemem podboju:

Drzewo_bada%C5%84_2.0.jpg


Akademia na światach wojowników z nowym systemem podboju:

Akademia_20_nsp.png


Akademia na światach bohaterów ze starym systemem podboju:

Drzewo_badan_SB_stary.png


Akademia na światach bohaterów z nowym systemem podboju:

Drzewo_badan_SB_nowy.png

  • Badania na światach wojowników pogrupowane są w dziesięć grup, a każda z nich dostępna jest po osiągnięciu wymaganego poziomu Akademii, np. przy 7 lvl Akademii badać możemy Akcję szpiegowską, Łup oraz Ceramikę.
  • Badania na światach bohaterów pogrupowane są w dwanaście grup, a każda z nich dostępna jest po osiągnięciu wymaganego poziomu Akademii, np. przy 31 lvl Akademii badać możemy Kamienny grad, Plądrowanie Świątyni oraz Wybrańcy bogów.
  • Z każdym poziomem Akademii przybywają nam 4 punkty badań.
  • Aby zlecić badanie, należy posiadać odpowiednią liczbę punktów badań oraz surowców.
  • Każde badanie ma inne wymogi produkcyjne – informacje dostępne są po najechaniu wskaźnikiem myszki na interesującą nas technologię.
  • Suma punktów badań widoczna jest w prawym dolnym rogu menu Akademii – mała buteleczka z niebieskim płynem.
  • Jednocześnie zlecić można dwa badania (włączając opcję zarządca - 7 badań).
  • To, jakie badania wybierzecie, zależy tylko i wyłącznie od Was.
  • Dla każdego posiadanego miasta badania i punkty badań są osobne, co oznacza, że to czego nie zbadaliście w jednym mieście, zbadać możecie w innym.
  • Jedyne technologie, które nie wymagają punktów badań, to Statek kolonizacyjny oraz Podbój.

UWAGA!!

Maksymalna liczba punktów badań to 120 (144 na światach bohaterów) – przy całkowicie rozbudowanej Akademii, natomiast suma punktów za wszystkie badania to 194 (232 punkty na światach bohaterów). Oznacza to, że nie możemy zbadać wszystkiego i należy się zastanowić, które badania w danym mieście się nam przydadzą. Jeżeli wybudujemy Bibliotekę, dostaniemy dodatkowe 12 punktów, co w sumie daje nam 132 punkty (156 na światach bohaterów).


Cofanie badań

Gdy badanie jest już opracowane:
Należy przejść do zakładki Anuluj w Akademii. Każde cofnięcie badania kosztuje 1 punkt Kultury, a te punkty potrzebne nam są do ekspansji (zakładania/podbijania nowych miast). Nie otrzymujemy z powrotem surowców, które wykorzystaliśmy do opracowania badania. Radzę nie korzystać z tej opcji zbyt pochopnie.

Gdy badanie jest w trakcie opracowywania:
Należy kliknąć na mały, czerwony „x” umieszczony na ikonie badania. Punkty badań zostają nam zwrócone w całości, surowce częściowo. Nie tracimy punktów kultury.
 
Ostatnio edytowane przez moderatora:

DeletedUser

Guest
a jak to cofanie badan ma się do zwrotu surki? zostanie zwrócona i pkt badan tez?
mam na myśli rezygnacje ze zbadanego wczesniej badania
tracę pkt kultury a surki i pkt badan sa zwracane?
 

DeletedUser

Guest
japier, sory miałam bardzo długą przerwę świąteczną :]
Odpowiedź na Twoje pytanie:
W przypadku cofania opracowanych badań zwracane są jedynie punkty badań. Nie odzyskujemy surowców, tracimy punkty kultury (te tzw. małe punkty).

Dodatkowo do uzupełnienia, bo ktoś się kiedyś pytał "jak się ma burzenie akademii do badań" (nie wiem czy odpowiedź została udzielona, bo straciłam wątek z oczu ;]).

Jeśli wyburzymy akademię o "x" poziomów, badania są, że tak powiem aktywne, pomimo że tak jakby są niedostępne.

Trzeba pamiętać jednak, że wyburzenie jednego poziomu odejmuje nam 4 punkty badań. Stąd też można wywnioskować, że badania będą aktywne, póki mamy punkty badań na plusie (w zapasie).
Po chłopsku mówiąc:
Jeśli przy 16 lvl akademii obmyśliłam Rydwany (8 punktów badań) i wciąż mam w zapasie (powiedzmy) 12 punktów badań, to po zredukowaniu akademii do 15 lvl ubędzie mi 4 punkty. Zostaje mi 8 punktów, czyli wciąż stać mnie na Rydwany. Ogólnie rzecz biorąc należy pilnować aby "niebieska buteleczka" była powyżej 0 (słownie: zera), tak aby przy redukcji poziomu akademii mogło z niej ubić te 4 punkty od poziomu.
Ikonka jest kolorowa, ale ma wyblakłe kolory, takie zszarzałe. :]

Nie wiem co się jednak dzieje, gdy nie mamy w zapasie punktów badań i czy takie badanie jest wciąż aktywne, pomimo że nas na nie nie stać.
Kilka dni temu sprawdzałam taką sytuację na niemieckiej alfie i miałam punkty badań na minusie - zdaje się że to bug. Niestety nie mam z tego screenów, a akademię już odbudowałam. Gdyby ktoś mógł to potwierdzić, ewentualnie ktoś z administracji przyjrzeć się sprawie.
<coś mi się zdaje że napisałam, to pokrętnie i niejasno...>


Jest jeszcze kwestia cofania badań jednostek, a ich jestestwo w garnizonie miasta ;]
Więc... jeżeli zachce nam się z jakichś powodów cofnąć badanie np. procarza, a będziemy mieć w koszarach 100 takich żołnierzy, po anulowaniu badania, nie pójdą oni w nie pamięć (w sensie nie znikną). Nie będziemy ich jednak mogli rekrutować w koszarach. <chyba że to znowu jakiś bug>

Potem to klepnę na bardziej "fachowy" język i umieszczę w FAQ.
 

DeletedUser

Guest
Na początku myślałem że jeżeli zbadam coś w jednym mieście to w drugim mieście to coś będzie aktywne.
Tak jak w realu jeżeli coś się wynajdzie to można to wykonywać w każdym mieście,a tu miasta komunikacji ze sobą nie prowadzą każde z nich musi sobie samo zbadać :), czy to nie naciągane, nie lepiej byłoby podnieść koszty badań, ewentualnie wydłużyć czas badania, ale niech ta rzecz zbadana jest w archiwum i każde miasto może po nie sięgnąć.
No cóż chyba zostało się dostosować. :D ( na początku troszku się zdziwiłem bowiem nigdzie to nie jest ujęte wprost ;) )
 

DeletedUser2328

Guest
Biblioteka a akademia

super jak dla mnie ;) tylko jeszcze jedno pytanie odnośnie biblioteki , jak powszechnie wiadomo za zbudowanie biblioteki dostaje sie 12pkt badawczych..
Interesuje mnie taka sytuacja : budujemy bibliotekę , wykorzystujemy pkt. badawcze i burzymy biblioteke , czy te badania ktore przeprowadzilismy za pkt biblioteczne sa anulowane ?
 

DeletedUser

Guest
sss

racja ważny budynek ale ja nad nim tydzień siedzialem żeby z 8poziomu do 22 rozbudować
 

DeletedUser

Guest
pawelkon my jesteśmy w tym samym sojuszu na epsilonie i mi też to zajęło z tydzień :D:D
 

DeletedUser77

Guest
super jak dla mnie ;) tylko jeszcze jedno pytanie odnośnie biblioteki , jak powszechnie wiadomo za zbudowanie biblioteki dostaje sie 12pkt badawczych..
Interesuje mnie taka sytuacja : budujemy bibliotekę , wykorzystujemy pkt. badawcze i burzymy biblioteke , czy te badania ktore przeprowadzilismy za pkt biblioteczne sa anulowane ?

Jeżeli użyjesz choć jeden punkt z tych które dostałeś z biblioteki nie da rady jej zburzyć. Aby ją zburzyć musisz mieć tyle wolnych punktów badawczych ile dodaje biblioteka.
 

DeletedUser

Guest
by ją zburzyć musisz mieć tyle wolnych punktów badawczych ile dodaje biblioteka.

Czyli, jeśli wybudujesz bibliotekę i wykorzystasz np 4 z 12 uzyskanych pkt , a chcesz zburzyć bibliotekę, to musisz uzyskać w inny sposób, spowrotem te 4 pkt by mieć dwanaście i dopiero wtedy możesz burzyć.;)
 

DeletedUser

Guest
Może to nie najlepsze miejsce, ale mam propozycję usprawnienia.
Może by tak w widoku akademii pokazywać ile jeszcze maksymalnie pkt zostało do wykorzystania z tych 132, lub ile już łącznie wydaliśmy - byłoby pomocne.

Co wy na to?
Jak przekazać prośbę adminom?
 

DeletedUser

Guest
Tak sobie liczę i wychodzi, że te 132 pkt to strasznie mało.
Wszystkie rodzaje wojsk lądowych i morskich to łącznie 98pkt!, czyli tylko 34 zostaje na pozostałe usprawnienia :(
Czy sa jakieś oddziały mało przydatne, których w zasadzie nie używacie/nie polecacie - bo planowac trzeba mi juz teraz?
 

DeletedUser

Guest
Dpbrze jest sobie podzielić polis na off/deff wtedy w tych off nie tracisz pkt na badanie defa i zwiększa się możliwość zbadania innych modernizacji wspomagających miasta :)
 

DeletedUser

Guest
Jakbym była niemiła, to bym powiedziała: won mi z tematu, dyskutujcie sobie gdzie indziej.
Jednak jestem bardzo miła to powiem: proponuję założenie osobnego tematu, gdzie będziemy mogli się wymienić swoimi doświadczeniami i uwagami. :]

Proszę o opinię tylko i wyłącznie na temat FAQ, a nie na temat mechanizmów gry... Z góry dziękuję.
 

DeletedUser

Guest
Sądziłem, że podtrzymać FAQ może każdy, a nie jedynie oceniać pracę autorki :p, ale skoro takie zasady to:
1- gratki :D
2 - już milczę :cool:
 

DeletedUser

Guest
A czy po wyburzenieu BIBLIOTEKI (jak zrobiłem jakieś badanie z pónktów kultury
pozyskanych z BIBLIOTEKI) te badania znikną:confused:
 
Do góry