[Filmy i Książki] Ambitne książki

DeletedUser13628

Guest
Odp: Ambitne książki

Ambitne lektury?Ja kończę właśnie "Kwantowy Świat" Manjit Kumar'a-wielki spór o naturę rzeczywistości.Nie wiem czy polecać można tu pozycję popularnonaukową,ale świetna praca.Potem może i Wiedźmina spróbuję,jak nie wpadnie mi w rękę co innego.
 

DeletedUser

Guest
Odp: Ambitne książki

Ja do Wiedźmina mam ogromny sentyment, ale uważam Sagę za jedną z tych rzeczy, którymi trzeba się wstrzelić w odpowiedni moment życia i wówczas dobra opinia o książce i więź z książką / bohaterami pozostają na lata.
Czyli na przykład pozostając w strefie fantastyki: Pratchett, Heinlein, Zelazny to dla mnie lata nastoletnie.
Asimov, Clarke, Le Guin, Sapkowski: nastoletnie / wczesne dwudzieste.
Card, Herbert: późne dwudzieste.
Dukaj i Dick po trzydziestce.
Lem: najlepiej powtarzac sobie co dekadę :D

Przy czym każego z powyższych polecam i w każdym wieku czytać można (sama sobie podczytuję co czas jakiś po raz kolejny różne rzeczy), ale najmocniejsze piętno wg mnie będą wypalać na stałe na czytelniku tylko w pewnym okienku wiekowym / mentalnym. Dziś Wiedźmina nie odebrałabym już tak mocno, jak czekając z wypiekami na kolejne opowiadanie w Fantastyce :)
 

DeletedUser

Guest
Odp: Ambitne książki

Polecam "Śniadanie Mistrzów" K.Vonneguta Jr, książka w zabawny i nietypowy sposób ukazuje absurdy współczesnego świata.
 

DeletedUser

Guest
Odp: Ambitne książki

Czytam obecnie "Kapłankę w Bieli" Trudi Canovan. Lekka i fajna, polecam !:)
 

DeletedUser15461

Guest
Odp: Ambitne książki

Ja obecnie czytam swój podręcznik od angielskiego.
"Wciągający" i "Pouczający"
 

DeletedUser3312

Guest
Odp: Ambitne książki

Aktualnie to książka do holenderskiego ;) bardzo pouczająca i wciągająca..
Wcześniej czytałam "Pani na Czachticach" i wciągnęła mnie tak że przeczytałam ją w dwa dni..Elżbieta Batorówna w ciekawej odsłonie :> polecam, chociaż może trochę razić język jakim była pisana.
 

DeletedUser13617

Guest
Odp: Ambitne książki

Ja tam nie wiem czy to ambitna książka czy nie, ale lubię "Krzyżacy" H.Sienkiewicza. Prosta historia z jasnym przesłaniem.

Każdy krzyżak w tej powieści to albo nikczemnik, albo sprośny wieprz albo zwykły przygłup. Cała reszta to ludzie prawi i szlachetni. Nie ma tam dzisiejszej rozkminki, że może są jacyś normalni, porządni krzyżacy...nie, krzyżak to nic nie warta podstępna kreatura warta jedynie potraktowania mieczem po głowie. Bez wyjątków.

Taaak, Henryk Sienkiewicz wielkim pisarzem był i mój stosunek do krzyżaków na zawsze ukształtował.
Polecam.
 
Ostatnia edycja:

DeletedUser15461

Guest
Odp: Ambitne książki

I tak to moja lektura, więc przeczytać muszę.
 
Odp: Ambitne książki

Ogólnie lubię tematykę historyczną według mnie jedne z lepszych to:
"Kamienie na Szaniec" , "Krzyżacy" i aktualnie czytam "485 dni na Majdanku" .
 

DeletedUser

Guest
Odp: Ambitne książki

oho, widzę że tu się mnoży od ambitnych książek w stylu "Greje", "Eragony". Albo pomyliliście temat albo wasza ambicja nie jest wysokich lotów.

z mojej strony polecam każdemu:
Aleksander Wielki. Biografia - Green
Gomorra - Saviano
Krótka historia czasu - Hawking
Archipelag Gułag - Sołżenicyn

Pierwsze dwie pozycje powinny być w spisie lektur szkolnych. Dlaczego? Zapraszam do lektury :)
 

DeletedUser

Guest
Odp: Ambitne książki

oho, widzę że tu się mnoży od ambitnych książek w stylu "Greje", "Eragony". Albo pomyliliście temat albo wasza ambicja nie jest wysokich lotów.

Co kto lubi, nic Ci do tego. Czytałem biografię Aleksandra Wielkiego i nadal nie wiem czemu powinna być w spisie lektur szkolnych.
 

DeletedUser

Guest
Odp: Ambitne książki

Co kto lubi, nic Ci do tego.
Co kto lubi. Ja lubię wytykać taką tandete :)

Czytałem biografię Aleksandra Wielkiego i nadal nie wiem czemu powinna być w spisie lektur szkolnych.
Czytałeś dokładnie od Greena? Dokładny mechanizm sprawowania władzy. Wielka waga propagandy, manipulacji. To jest majstersztyk na podane tematy w dodatku oparty na prawdziwych historiach.

Lektury szkolne to obecnie spis chłamu z nielicznymi wyjątkami.
 

DeletedUser

Guest
Odp: Ambitne książki

Tak, czytałem od Greena. Od propagandy jest i manipulacji jest już dwóch pisarzy w obowiązkowym spisie lektur, po co kolejny?
 

DeletedUser

Guest
Odp: Ambitne książki

No tak. 1984 jako obowiązkowa lektura to coś co popieram jak najbardziej, bo na razie Orwell jest ale dla poziomu rozszerzonego a to zmienia postać rzeczy...
 

DeletedUser

Guest
Odp: Ambitne książki

Wydaje mi się, że 1984 jest też dla poziomu podstawowego. Z tego co pamiętam to "Folwark Zwierzęcy" jest obowiązkowy w gimnazjum, jest to dobra książka dla dzieciaków aby ich wdrążyć w temat.
 

DeletedUser

Guest
Odp: Ambitne książki

Ja miałem i Folwark w gimnazjum i 1984 w liceum. Jeżeli chodzi o manipulację to mamy jeszcze Szekspira.
 
Do góry