[Filmy i Książki] Ambitne książki

DeletedUser

Guest
Odp: Ambitne książki

Jak kogoś interesują reportaże i do tego rosja, to polecam 14:57 do Czyty. Reportaże z Rosji

naprawdę ciekawa i wciągająca książka mówiąca wiele o rosji
 

DeletedUser

Guest
Odp: Ambitne książki

A jak kogoś interesuje ateimz to polecam książkę Bóg urojonyautorstwa Richard Dawkins.
 

DeletedUser

Guest
Odp: Ambitne książki

Tak w ogóle ktoś czyta ksiązki w wersji elektronicznej albo w aduio? Ja się pomału przekonuję, szczgólnie audio książki pomagają nadrobić zaległości :D
 

DeletedUser4

Guest
Odp: Ambitne książki

Czytam elektroniczne (o ile masz na mysli ebooki) - nie powiem, wygodniejsze troche, łatwiej cos pozyczyc od znajomych - jeden mail i juz mam, a nie trzeba kombinowac by sie spotkac, szczegolnie gdy mieszkaja pareset km dalej.. A do tego na polkach miejsca brakuje po malu :p
Do tego w podrozy duzy plus - czesto lzejszy i cienszy od jednej dobrej ksiazki jest czytnik, a na niego wgrasz sobie spokojnie pareset ksiazek.. Nie mowiac ze na wyjazd nie potrzebowalem jeszcze wiecej niz 2, a i to gdy jedna sie konczyla albo byla w miare krotka (pare godzin czytania).
Do audiobokow nie mam przekonania, choc nie probowalem.. Wole jednak słowo pisane z przyzwyczajenia i nawyku ;)
 

DeletedUser3312

Guest
Odp: Ambitne książki

Ja próbowałam audiobooków jednak nie ma to jak normalna książka. E-booki mam jednak czytając na komputerze oczy za bardzo mi siadaja. Więc tradycyjnie wolę papier.
Audiobooki sprawdzały się mi w pracy dobrze. Czytników nie miałam okazji sprawdzić.
 

DeletedUser

Guest
Odp: Ambitne książki

Ja swoją przygodę z audiobookami zacząłem od Trylogi Czarnego Maga, którą polecam, a w wersji audio jest genialna.
 

Robin65

Zespół Grepolis
Odp: Ambitne książki

Czytniki do e-booków są dużo lepsze niźli korzystanie z tabletu czy ekranu komputera, jednak żadna ze współczesnych form mnie do siebie nie przekonała i pozostaję zwolennikiem tradycyjnych papierowych wydań. "Czarny Mag" ma również dobre prequele i sequele.
 

DeletedUser21470

Guest
Odp: Ambitne książki

Huh, odkopuję trochę temat :)
Ze swojej strony polecam "Prawo pięści" Mieczysława Panza - literatura obozowa, ale niesamowicie dostępnie napisana.
Idąc dalej.
"Archipelag GUŁag" Sołżenicyna - pozycja tylko dla wytrwałych, niesamowicie poruszająca.
"SS czarna gwardia Hitlera" - Grünberg, tytuł, mimo czasów, w jakich został wydany, jest bardzo dobrym opracowaniem.
Witold Bereś, Krzysztof Burnetko, Marek Edelman: Bóg śpi - Edelmana nikomu przedstawiać nie trzeba.
Maria Kazimiera i Jan Sobieski - Listy okresu odsieczy wiedeńskiej - pozycja obowiązkowa dla ciekawych słynnych listów do Marysieńki :)

Na koncie mam również Biblię i Koran. Lubię wiedzieć, o co toczą się spory
smiley_emoticons_smilenew.gif


Tym, którzy ledwo przebrnęli przez "Lalkę" (która moim zdaniem jest fenomenalna:p) polecam "Kaśkę Kariatydę" Zapolskiej. Szczególnie cenna w odniesieniu do dzisiejszej topowej tematyki feminizmu, aborcji, etc. Nie wiem, czy znalazła się w szkolnym spisie lektur. W każdym razie, "za moich czasów" jej nie było.
Pozwolę sobie zakończyć "Małą apokalipsą" Konwickiego. Jak do tej pory, to chyba jedyna książka, do której zabierałam się 3 razy. Trzeba do niej dorosnąć.

Nie smęcę już, ale o książkach mogę długo i namiętnie :)
 

DeletedUser

Guest
Odp: Ambitne książki

Erotema, jeśli interesują Cię te klimaty opisane w pierwszej części posta, to jak dla mnie lektura obowiązkowa w tej kwestii:
- Eichman w Jerozolimie Hanny Arendt
- Niewinni w Norymberdze Seweryny Szmaglewskiej
- Jeśli zapomnę o nich... Grażyny Lipińskiej
- Auschwitz. Medycyna III Rzeszy i jej ofiary Ernsta Klee. Ciężkie w czytaniu nie tylko ze względu na treść, ale też i formę, bo to praca naukowa. Tym niemniej warto.
- Po Wyzwoleniu Barbary Skargi
Podobno Farby Wodne Ostałowskiej też jest dobre, ale dopiero czeka na swoją kolej gdzieś na dole stosu książek, więc trudno mi się wypowiadać.

..a pokrewne: Niemiecka Jesień Stiga Dagermana. Miłowanie kata Bratnego.

Jak Biblia i Koran to na przykład Zabójcze Tożsamości Amina Maaloufa i Reluctant Fundamentalist Mohsina Hamida.

Jak Zapolska - to koniecznie Boy Żeleński. Wszystko bez wyjątku, wliczając tłumaczenia, recenzje i biografię Józefa Hena.
 

DeletedUser21470

Guest
Odp: Ambitne książki

Arendt i Szmaglewską znam, w szczególności zapadła mi w pamięci lektura "Dymów nad Birkenau". "Medycyna III Rzeszy(...)" - będę musiała poszukać, dziękuję za polecenie :) Czuję, że będę miała sporo do nadrobienia w wakacje.
Ach, Boy Żeleński. Można go czytać zawsze od nowa. Sama przyjemność dla literaturoznawcy
smiley_emoticons_smilenew.gif
 

DeletedUser

Guest
Odp: Ambitne książki

Literaturoznawcą nie jestem, ale w kwestii przyjemności się zgadzam :D
 

DeletedUser

Guest
Odp: Ambitne książki

Aktualnie czytam Drzwi do piekła, Marii Nurowskiej, czyta się nawet fajnie, jestem dopiero w połowie, więc na razie nie będę pisała jakiejś rozwlekłej opinii :)
 

DeletedUser

Guest
Odp: Ambitne książki

Krótko i na temat.
Jakub Żulczyk "Ślepnąc od świateł".
Książka o Warszawie, celebrytach i życiu w zupełnie innej, kokainowej, odslonie.
Zamówiłam resztę książek w/w autora, jeśli będą tak świetne, jak Ślepnąc... to na pewno Wam napiszę:D
 

DeletedUser15508

Guest
Odp: Ambitne książki

A ja się pochwalę:D Po kilku miesiącach słuchania od kogoś jaki GoT nie jest cool, zamierzam ogarnąć audiobooka :D W sumie już jestem po 2 rozdziałach:D
 

DeletedUser19848

Guest
Odp: Ambitne książki

Jeśli chodzi o ambitną literaturę, to gorąco polecam książki Jakca Dukaja. Głowa paruje, mózg eksploduje. Totalnie trzeba poświęcić swoją koncentrację na każdym zdaniu. Jeśli chodzi o konkretny tytuł, na początek polecam "Inne Pieśni", lub "Lód".
 

DeletedUser19924

Guest
Odp: Ambitne książki

Jakieś szczegóły, chociażby gatunek i jakaś recenzja? Ja wiem, że mogę sobie to w google znaleźć, ale przydałoby się dowiedzieć od Ciebie coś więcej, skoro polecasz danego autora:)
 

DeletedUser19848

Guest
Odp: Ambitne książki

Newton? Einstein? Kto to jest? Świat nie tą drogę obrał. Grecka filozofia dalej się rozwijała w świecie i dziś zbudowani jesteśmy z połączenia żywiołów a sami zależymy od siły swojej formy i morfy. Właśnie przez tą siłę jesteśmy w stanie wpływać na nasze otoczenie kształtując je według naszej formy. Najpotężniejsze istoty - kratistosi posiadają siłę tak olbrzymią, iż nawet zamachowiec, który by się do niego zbliżył i dostał pod działanie jego formy, wrócił by jako oddany i wierny jego sługa. Głównym bohaterem jest Hieronim Berbelek niegdyś potężny strategos, dzieś jedynie marny cień osoby z przeszłości. Złamany przez formę Czarnoksiężnika, w fabule książki próbuje odzyskać swoją siłę.
Książka zawiera rewelacyjną fabułę, traktaty filozoficzne, elementy fantastyki i alternatywnej historii.
Reszty nie będę opisywać, rzucę tylko na koniec fajnym cytatem z książki;

"Pewne rzeczy skazane są na zagładę i zapomnienie ze względu na samą swą wyjątkowość; niepowtarzalność należy do definicji cudu. Natomiast to, co pospolite, trwa wiecznie."
- Inne Pieśni

PS. Rewelacyjna w tej książce była kwestia interpretacji, po prostu geniusz i mistrzostwo.
Po przeczytaniu ostatniej strony miałem własny punkt widzenia jak rozumować pewne kwestie. Chcąc poczytać czy moje przemyślenia były na właściwych torach poszukałem na necie rozwiązań interpretacji tej książki. To co mnie wgniotło w fotel, był fakt, iż co osoba, to inny interpretacja zakończenia. Po przemyśleniach, każda wydawała się możliwa i słuszna. Rewelacja. Każdy może odebrać tekst na swój prawidłowy sposób.
 
Ostatnio edytowane przez moderatora:

DeletedUser15508

Guest
Odp: Ambitne książki

Ja mam pytanko - czy ktokolwiek cokolwiek wie na temat audiobooka Gry o Tron 3 część po polskiemu?:D


No i jest diamencik! Zgodne z tradycją u Eli:D
 

DeletedUser

Guest
Odp: Ambitne książki

Z ambitną literaturą niestety nie mam zbyt wiele wspólnego. Głównie książki S.Kinga, ewentualnie Masterton'a. I moja ulubiona J.K.Rollings (jeśli przekręciłem nazwisko to przepraszam). Wcześniej jeszcze D.Browna, jednak warto zauważyć, że 3 jego bestsellery to książki kompletnie na jedno kopyto, a fabuła jest taka sama. Różni się tylko czas, miejsce i imiona.
 

DeletedUser19848

Guest
Polecam coś z rodzimego podwórka. (Dukaja nie będę pisać, bo to oczywista oczywistość)
Olga Tokarczuk - Gra na wielu bębenkach
 
Do góry