[Wywiad] Bryfft (autor: Elastynka)

yakamoz

Zespół Grepolis

Gość: Bryfft - Community Manager Forge of Empires
Prowadzący: Elastynka
Data: 30 sierpnia 2014

foe_logo.png

Firma InnoGames wypuściła na rynek już wiele gier przeglądarkowych. Forge of Empires to gra przeglądarkowa, w której budujesz swoje własne miasto i towarzyszysz je przez wszystkie okresy istnienia cywilizacji, poczynając od epoki kamienia. Postanowiliśmy porozmawiać z "głową" FoE – Bryfftem.

Elastynka: Witaj Bryfft, bardzo dziękuję Ci, że znalazłeś czas, aby ze mną porozmawiać. Może zanim przejdziemy do głównego tematu naszej rozmowy, opowiesz nam coś o sobie i o tym, czym się zajmujesz?

Bryfft: Witaj. Swoją przygodę z grami InnoGames rozpocząłem w 2007 roku, kiedy to przyłączyłem się do obsługi najstarszej gry firmy - Plemiona.pl (jak nazwa wskazuje, w polskiej wersji językowej). W 2008 roku powierzono mi opiekę nad ową grą, a w 2012 przeszedłem do polskiej wersji Forge of Empires (każdy czasami potrzebuje zmiany). Natomiast w tym roku oddano mi pod opiekę Graczy wszystkich wersji językowych Forge of Empires.

Elastynka: Od jakiego stanowiska zaczynałeś swoją przygodę z InnoGames?

Bryfft: Supporter w Plemionach.

Elastynka: A więc dla chcącego nic trudnego :) Jakie cechy musi posiadać osoba na Twoim stanowisku?

Bryfft: Zdecydowanie niezbędny jest pewien poziom organizacji pracy, w przeciwnym wypadku nie byłoby możliwości ogarnięcia wszystkich zadań na czas. Forge of Empires jest ogromnie zajmującym projektem ze względu na niesamowitą liczbę zmian, dodatków i nowości, jakie są wydawane praktycznie non-stop. Ponadto, trzeba potrafić prowadzić grupę Community Managerów, którzy z kolei prowadzą poszczególne wersje językowe. Czasami więc niezbędne jest także zrozumienie dla pewnych różnic regionalnych - nie wszystko da się zrobić wszędzie w ten sam sposób. Przykładowo - koreańska wersja naszej gry w ogóle nie posiada normalnego forum gry, korzystają z zewnętrznego skryptu. Takie właśnie różnice także trzeba pojąć i odpowiednio się do nich dostosować w taki sposób, aby dostarczyć jak najbardziej przyjazne środowisko dla Użytkowników.

Elastynka: Jeśli już mowa o Forge of Empires, mimo że w internecie można znaleźć wiele stron, które ją opisują, jak Ty byś przedstawił na czym polega gra osobie, która rozpoczyna swoją przygodę?

Bryfft: Brzmi to relatywnie prosto: dostajesz pod swoje rządy osadę w epoce kamienia, a Twoim zadaniem jest przeprowadzić ją przez historię aż do współczesności (póki co), przy okazji pokonując masę czarnych charakterów i podbijając świat.

Elastynka: Póki co? To znaczy, że pojawią się nowe epoki? Zdradź Graczom Grepolis kilka tajemnic!

Bryfft: Pojawi się jeszcze przynajmniej jedna nowa epoka.

Elastynka: Grepolis osadzone jest w starożytności, myślisz, że Gracze Grepolis odnaleźliby się w tym świecie?

Bryfft: To zależy. Z jednej strony obie gry mają wiele wspólnego z historią i są strategiami, a przy tym jednak zupełnie odmiennymi.

Elastynka: Czym się różnią?

Bryfft: Przede wszystkim tym, że w Forge of Empires nie można tak wiele stracić. Grepolis może nie jest aż tak brutalną grą jak Plemiona (gdzie w dwa dni można stracić kompletnie dorobek dwóch lat), ale i tak straty często są bardzo bolesne. W Forge of Empires natomiast możliwe straty poniesione w walkach są nieporównywalnie mniejsze. Nie można stracić swojego miasta (z drugiej strony; można mieć tylko jedno), nawet jednostki tak naprawdę nie giną w obronie (jednostki traci tylko agresor), więc jest o wiele przyjemniej, jeżeli ktoś nie ma czasu czatować w oczekiwaniu na atak. Drugą różnicą jest to, że Forge of Empires opiera się w znacznej mierze na zawartości gry – Użytkownicy czerpią radość z rozwijania miasta i przechodzenia linii fabularnej, a niekoniecznie z niszczenia innych Graczy. W Grepolis natomiast Gracze otrzymują system i tak naprawdę sami tę grę tworzą. Procent gry PvP w Grepolis jest nieporównywalnie większy niż w Forge of Empires.

Elastynka: W Grepolis grają osoby, które poświęcają grze naprawdę wiele, wiele godzin. Czy FoE wymaga także dużego poświęcenia czasowego?

Bryfft Niekoniecznie. Można ustawić całą produkcję w mieście na jeden dzień i wrócić po 24 godzinach. Tak naprawdę nic się w ten sposób nie straci.

Elastynka: Wychodzi na to, że FoE to lekka i przyjemna gra .Nie sądzisz, że dla "grepomaniaka" przeskok na takie "lajtowe" granie byłby szokiem?

Bryfft: Nie sądzę. Dla mnie, a pracowałem wcześniej przy Plemionach, była to istotna zmiana, ale wsiąkłem w grę bez problemu. Zatem zapraszam do nas.

Elastynka: Gdybyś miał zareklamować grę w dwóch zdaniach, jak by one brzmiały?

Bryfft: KEEP CALM. PLAY FoE. (tł. Zachowaj spokój. Graj w FoE.)

Elastynka: Na koniec... Dlaczego masz diabełka w awatarze?

Bryfft: Trudno mi przedstawić jakiś sensowny powód. To logo BSD, z którym nie mam nic wspólnego na co dzień. Po prostu spodobał mi się diabełek i przyjąłem go jako swój standardowy avatar w projektach InnoGames.

Elastynka: Dziękuję Ci serdecznie za rozmowę i namiastkę tego, czego możemy się spodziewać rejestrując się w FoE. Uważaj, bo Grepolisowcy to twardzi zawodnicy i zawsze dają z siebie wszystko, niech Gracze FoE przygotują się na ostrą walkę :)

Bryfft: Zaryzykujemy mimo wszystko, zapraszam jeszcze raz i dziękuję za rozmowę!

Gorąco zapraszamy wszystkich do zagrania w Forge of Empires oraz pokazanie na co stać nas, Grepolisowców! :)

Ostatnio edytowane przez moderatora: