Co badać?

  • Rozpoczynający wątek John Proxido
  • Data rozpoczęcia

DeletedUser

Guest
Witam.
Po ok 2 latach powróciłem do grepolis i nie bardzo pamiętam jak tu się grało i mam jedno pyatnie dt badań. wiem że jest ograniczona ilość pkt badań i nie wrzystko mozna zbadać więc rodzi się moje pytanie: Co się oplaca badac? Mam 4 poziom Akademii i zbadałem hoplitów i dyplomację ale nie wiem czy badać procarzy/łuczników straż miejska.
 

DeletedUser

Guest
2 lata? Polska wersja ma niecałe 1,5 roku =) więc zakładam, że mogłeś grać na innej wersji. A co do badań. Musisz zadać sobie pytanie: "Do czego mi ta wioska?"
Jest to wioska ofensywna? Na pewno zbadaj procarzy.
Jest to wioska defensywna? Na pewno zbadaj straż miejską.
 

DeletedUser

Guest
2 lata tak ogólnie mówie, grałem jeszcze w wersje niemiecką ; D
 

DeletedUser

Guest
Hmm , tak samo zalezy od czego wioska bedize jesli bedzie :
Def:
*hoplita
*straz miejska
*akcja szpiegowska
*lup
*ceramika
*architektura
*instruktor
*birema
*zuraw
*obowiazek sluzby wojskowej
*kryptografia
*plug
*koje

Off
*procarz
*hoplita
*dyplomacja
*akcja szpiegowska
*lup
*ceramika
*instruktor
*meteorologia
*rydwan
*obowiazek sluzby wojskowej
*kryptografia
*statek kolonizacyjny
*plug
*koje
*falanga
*taran
*podboj


Bynajmniej jabym tak zrobil :)
Ps . Nie radze mieszac wojsk , ani budowac konnicy :)
 

DeletedUser

Guest
Jesli chodzi o wybor wojsk to moze Ci pomoc ponizsza tabela.

346tkpk.jpg


Nie zgadzam sie, ze produkcja konnicy to zly wybor. To podstawowa bron obuchowa. Jesli chodzi o wybor badan, to podejrzewam, ze list z roznymi wariantami dostalbys tyle, ilu jest graczy na grepolis ;)
Mysle, ze najpierw musisz zdecydowac, do czego to miasto ma Ci sluzyc.
Poza wyborem na miasto defensywne i ofensywne warto tez sie zdecydowac, czy bedziesz w nim produkowal wojska ladowe czy statki... Ale na poczatku, tak mi sie przynajmniej wydaje, proponuje miasto mix z mala przewaga wojsk defensywnych.

Pozdrawiam ;)
 

DeletedUser

Guest
ps.
Raddio w Twojej rozpisce centaur jest nie wiadomo czym, dlaczego?
najlepsza obrona przed hopkami, meduzami i rydwanami na mieszkańca oraz stosunkowo niewielka ilość łask raczej go kwalifikują do deffa zamiennie za łuki

Otoz mialem podobny problem z Centaurem i Cyklopem.

Centaur we wszystkich kategoriach miesci sie gdzies po srodku poza:
1.) obrona przed bronia tnaca, w czym jest najsilniejsza jednostka z mozliwych,
2.) obrona przed bronia dystansowa, w czym jest jedna ze slabszych jednostek.
Gdyby mial wyzsze parametry obrony przed bronia dystansowa, zakwalifikowalbym go do jednostek mix - dobrych w ataku i obronie... Ale z powodu tego slabego punktu poprostu Centuar ma ogromnego minusa w obronie, a w ataku, jak juz wspomnialem wyzej, tez nie jest rewelacyjny. Dlatego zdecydowalem sie nie nadawac kategori Centaurowi. Pisze oczywiscie o samej jednostce jako samodzielnej sile bojowej (nie w polaczeniu np z szermierzami - kiedy moga razem stanowic mur nie do przejscia).

Podobny mam problem z Cyklopem. Bylby niemalze idealna jednostka dobra do wszystkiego. Ma bardzo dobre parametry w ataku i obronie, ale ma oczywiscie jeden bardzo slaby punkt - obrone przed bronia tnaca. Nie moge go zakwalifikowac do jednostek typowo ofensywnych, bo jest rownie niezly w obronie przeciwko broni obuchowej i dystansowej. Nie jest to tez jednostka obronna, bo gdy 1 Cyklop jest atakowany przez 1 Hoplite, sromotnie polegnie ;)
 

DeletedUser

Guest
Zgadzam sie, ze kazda jednostka ma swoje slabe strony. I oczywiscie moja tabela jest tylko wyrazem moich prywatnych rozwazan ;)

ale łucznik z kolei dostaje baty od kawalerii a i na dystans też nie jest idealny dlatego trudno powiedzieć czemu akurat centaur jest trudno kwalifikowalny

Moge tylko powiedziec, ze Centaur konsumuje laski. I wieksza strata jest Centaur niz Lucznik. Mowie tu o ciezarze gatunkowym ;) Zawsze dluzej trwa moj proces decyzyjny, gdy wybieram do produkcji jednostke boska, w porownaniu do jednostki zwyklej.
Przy kwalifikowaniu jednostek w tabeli staralem sie tez zwracac uwage na proporcje pomiedzy roznymi parametrami sily... Jesli dodasz wszystkie punkty, ktore jednostka ma w obronie i podzielisz przez najslabszy parametr okaze sie, ze w przypadku Lucznika jego obrona przed bronia obuchowa stanowi okolo 16,28% calej obrony. W przypadku Centaura obrona przed bronia dystansowa stanowi okolo 9,1% calej sily obronnej.
 

DeletedUser

Guest
najważniejsza jest ta informacja o przeliczniku obrony na jednego mieszkańca

Tez tak uwazam i dlatego zrobilem ta tabele. ;)

a czy 6 z 43 stanowi więcej procent niż 5 z 55 to jakie ma znaczenie? jak dla mnie nie widzę tu żadnej korzyści z takiego porównania, te procenty to chyba nie mają sensu, gdyż odnoszą się do całkowitej liczby punktów obrony na wszystkie typy broni, którą centaur ma zdecydowanie wyższą niż łucznik

Czy Mantykora jest jednostka obronna, bo ma 11,22 punktu sily na mieszkanca w obronie przed bronia dystansowa? Nie, bo licza sie proporcje. Jesli probuje zdefiniowac jakakolwiek jednostke i zakwalifikowac ja do jakiejs grupy, to musze wziac pod uwage odpowiednie proporcje pomiedzy poszczegolnymi parametrami.

"Twierdzono, że piękno wynika głównie z zachowania proporcji i odpowiedniego układu." (definicja piekna, czyli doskonalosci - Wikipedia) ;)

Doskonala jednostka obronna powinna miec wszystkie parametry obrony zrownowazone i na stosunkowo wyzszym poziomie niz sile ataku. Dlatego czym blizej tej rownowagi, tym latwiej jednostke zakwalifikowac do grupy jednostek obronnych. I tym sie kierowalem, przy klasyfikacji... ;)

Pozdrawiam!
 

DeletedUser

Guest
"natomiast najczęściej główną przeszkodą dla graczy w wyborze lepszej jednostki jest to co mówiłeś - deficyt łask i z tego tytułu centaury (podobnie jak i inne mityczne) nie są często wybierane"

drugim czynnikiem jest też fakt, że jednostki mityczne można wysyłać jako wsparcie tylko do miast w którym czczony jest bóg od którego dana jednostka pochodzi. to także minus i przez to niektórzy dają sobie spokój z produkcją wojsk mitycznych. łaski kiedyś tam się nazbiera(jak się ma przyrost rzędu 50 na godzinę - tym bardziej), a nie każdemu chce się męczyć z tymi zmianami bogów za każdym razem gdy wyśle się wsparcie.
 

DeletedUser

Guest
Jestem tu dopiero od paru dni, więc mam trochę wątpliwości.
Co z katapultami? W Ikariam bez jednostek oblężniczych - przynajmniej w nowszych wersjach - żaden atak nie mógł być skuteczny. A tu katapulta, która jest jedyną jednostką oblężniczą, jakoś została przemilczana. O katapultach nie wspomina ani MrKlocek w kwestii badań, ani Raddio w swej tabelce nie znajduje miejsca dla katapult. Dwie odpowiedzi nasuwają mi się w związku z tym: albo katapulty są tak oczywiście konieczne, że nie ma po co wspominać... albo też są one oczywiście zbędne.
Czy meteorologia działa na wszystkie jednostki lądowe? Jeśli nie, to co zaliczane jest do piechoty (np. jakieś jednostki mityczne)?
 
Ostatnio edytowane przez moderatora:

DeletedUser

Guest
@up

Katapulty - jednostka przemilczana, ponieważ...to jest oczywisty wybór! Ale niekonieczny...
Burzenie muru naprawdę się przydaje, szczególnie jak przeciwnik uwielbia się bunkrować...
Meteorologia działa na wszystkie jednostki dostępne w koszarach, również na mityczne (prócz morskich Hydr)...pamiętam, że kiedyś był błąd z naliczaniem tej prędkości dla mitycznych, ale podobno już naprawiono... ;>
 

DeletedUser

Guest
Jestem tu dopiero od paru dni, więc mam trochę wątpliwości.
Co z katapultami? W Ikariam bez jednostek oblężniczych - przynajmniej w nowszych wersjach - żaden atak nie mógł być skuteczny. A tu katapulta, która jest jedyną jednostką oblężniczą, jakoś została przemilczana. O katapultach nie wspomina ani MrKlocek w kwestii badań, ani Raddio w swej tabelce nie znajduje miejsca dla katapult. Dwie odpowiedzi nasuwają mi się w związku z tym: albo katapulty są tak oczywiście konieczne, że nie ma po co wspominać... albo też są one oczywiście zbędne.
Czy meteorologia działa na wszystkie jednostki lądowe? Jeśli nie, to co zaliczane jest do piechoty (np. jakieś jednostki mityczne)?

w moim przekonaniu wszystko zależy na świecie z jakim systemem podboju grasz.
jeśli jest to świat ze starym systemem podboju to katapulty uważam za nieprzydatne - nie ma sensu burzyć muru, bo potem trzeba bronić okupacji polis przez 12/24h a przy zerowym murze ataki z lądu bardzo łatwo rozbiją nam okupację. zamiast tych 10 katapult możemy zrobić 150 procarzy a efekt siły armi w walce będzie ten sam.
z kolei na świecie z nowym systemem podboju badam katapulty w każdym mieście z offem lądowym. tutaj trochę inaczej przejmuje się miasta i zerowy murek jest na rękę agresorowi.
 

DeletedUser

Guest
No nie wiem czy meteorologia jest waznym badaniem. W pozniejszym etapie gry wszystko idzie morzem zarówno wsparcie jakl i atak więc lepiej zatrzymac te punkty badawcze na kartografie.
 
Do góry