Grepolis - opinia nowego gracza

Status
Zamknięty.
Pierwszy raz gram w Grepolis, grałem dawniej(i uwielbiam) gry strategiczne(pominę nazwe tamtej gry aby nie zostało to uznane za reklame) podobne w konstrukcji do Grepolis.
Jeśli to zła kategoria na ten temat to proszę o przesunięcie do właściwej kategorii, wg opisu temat w tej kategorii wydawał się najbardziej pasujący.
Zaznaczam, że to moja subiektywna opinia, z Grepolis nie miałem nigdy styczności i gram pierwszy raz, do gry skłonił mnie interesujący opis znajomej, którą paradoksalnie poznałem w innej grze. Grałem w inne gry podobne do Grepolis.
To tyle tytułem wstępu, czas przejść do moich odczuć odnośnie gry i obserwacji.
Gram na Selymbrii, przy zakładaniu konta tutaj mnie pokierowało więc tutaj zacząłem gre.

Pozytywy:
  • Duży wybór bóstw o różnorakich mocach, które można dostosować całkowicie pod siebie i pod swoją taktykę, dla mnie to największy plus, że jest właśnie wiele możliwych dróg
  • Duży wybór bohaterów których można rekrutować pod konkretne zadania
  • Duży wybór mityków sprawdzających się w różnych zadaniach
  • Rozbudowane zakładane miasta (w żadnej grze nie spotkałem się z takim rozwiązaniem a to niezwykle pomocne i ułatwiające grę, bo niezwykle żmudne jest od zera budowanie kolejnego miasta juz nie mówiąc o kilku...)
  • Fajny system szpiegostwa i kontr-szpiegostwa oparty na jaskini i srebrze - bardzo dobre rozwiązanie :)

Do poprawy:
  • Jaskinia,
    a konkretnie jej wielkość, dla mnie jej ikona jest zbyt mała i kilka razy miałem problem aby w nią kliknąć
  • Podbicie miasta - misja,
    w opisie misji nie jest napisane, że do podbicia cudzego miasta trzeba w akademiii odkryć "Podbój" a przecież jest to kluczowe, może dlatego w sojuszu spotkałem się z sytuacją że jakiś początkujacy gracz z miastem max 2,5k chciał podbić inne miasto...
    Treść tej misji konkretnie:
    Aby podbić miasto, musisz rozpocząć atak i wysłać statek kolonizacyjny. Oblężenie rozpocznie się natychmiast po wygranej bitwie, musisz jednak obronić statek kolonizacyjny przed najeźdźcami. Pamiętaj, że komenda Wsparcie pozwala ci wysłać jednostki do wybranego miasta, aby pomogły w obronie. Aby przejąć miasto, musisz zapewnić statkowi kolonizacyjnemu obronę aż do zakończenia oblężenia.
    Ja z tym osobiście problemu nie miałem bo wcześniej wyczytalem w akademii ale fakt że opis misji nie zawiera najbardziej istotnego elementu czyli wymaganego badania "Podbój"
  • Rankingi, a konkretnie przeglądanie rankingu, tj:
    lecąc ranking do góry przewijając kółkiem myszy w góry ładnie się przewija bez ograniczeń, ale przewijając w dół dochodzi tlyko do końca strony i następnie trzeba ręcznie wprowadzić nr kolejnej strony i kliknąć, powinno w dół się także przwijać bez przeszkód. Jest to o tyle dziwne że taki system rpzewijania w dół jest w "wiadomościach" więc dziwi fakt nie zastosowania go do przewijania rankingu. Dodatkowo wtedy w rankingu trzeba wpisać nr strony ręcznie, nie ma przycisku np poprzednia strona. Warto też dodać że ogrom różnorakich rankingów w wielu zakładkach dla mnie na początku był niemal niejasny, myślę, że warto to jakoś przeredagować.
  • Mapa,
    Negatywnie na tym tle wyróżnia się graficzny widok wysp i morza. Warto też nadmienić że niepotrzebne jest na mapie non stop numer morza, myślę że numer morza mógłby spokojnie być widoczny w rogach i w połowach morza a nie ma potrzeby aby był widoczny wszędzie. Na mapie strategicznej szczególnie widać niski poziom graficzny gry :(
  • Grafika słabej jakości(bardzo niskiej rozdzielczości)
    w dzisiejszych czasach gry pod względem grafiki wyglądają baaardzo dobrze. Konkurencja pod tym kątem też nie śpi, a i ludzie na to zwracają uwagę. Archaiczną grafikę polecałbym poprawić, ładna szata graficzna paradoksalnie może graczy przyciągnąć, a nieładna odrzuca i zniechęca. Mógłbym podać nazwy albo linki innych gier ale nie chce aby to zostało uznane za propagowanie innych gier, ale testowałem kilka gier i w żadnej nie spotkałem się z tak niskiej jakości grafiką. W dobie monitorów/ekranów hd jest to przestarzałe.
  • Appka na telefon niemal archaiczna
  • Układ graficzny przycisków ikon itp
    myślę że jest warty przeredagowania z nowymi trendami w tzw "user experience", warto zastanowić się które informację są naprawdę istotne i muszą być na wierzchu a które nie, np szybkie przechodzenie do budynków powinno być konfigurowalne pod gracza tak aby każdy mógł ustalić do jakich budynków chce mieć szybki dostęp. Myślę że np warto przyciski ustawień pomocy itd dać jakoś zgrupowane razem z przyciskami widoków
  • Doradcy, tj ich ilość
    myślę że można śmiało połączyć kapitana z dowódcą

Podsumowując:
Grepolis jest dobrą grą z ogromnym potencjałem ale po naprawieniu pewnych drobnych błędów i poprawieniu jakości grafiki i zmiany układu graficznego może być grą rewelacyjną :)
 
Nigdy nie myślałem w ten sposób o bóstwach i mitach, pewnie dlatego że na późniejszym etapie gry posiadanie po trochu każdego boga jest wręcz niezbędne. Faktycznie za sprawą bogów różnych jednostek do wyboru robi się naprawdę sporo i pozwalają one na własny "styl" gry :>
 
Jak gra Ci się spodoba to kwestia grafiki będzie najmniejszym problemem;)
Chociaż zmiany w grafice są ulubionym zajęciem techników :p To może i jest jakaś szansa, że Twoje życzenie się spełni:)
Łączenie kapitana z dowódcą jest finansowo nieopłacalne, chyba że za 200$
 
Łączenie kapitana z dowódcą wydaje mi się logicznie spójne po prostu tj bonus do morza i lądu w postaci jednego doradcy, ale nie jest to dla mnie ważne i daltego zamieściłem to na samym końcu :)

Do minusów jeszcze powinienem dodać:
  • codzienne akcje podbojowe, wymagające zbyt intensywnego grania, uważam że sposób podboju i ilości miast powinien zostać zmieniony, nie wyobrażam sobie posiadanie 80 miast, tj taka wizja odrzuca mnie
 
Do minusów jeszcze powinienem dodać:
  • codzienne akcje podbojowe, wymagające zbyt intensywnego grania, uważam że sposób podboju i ilości miast powinien zostać zmieniony, nie wyobrażam sobie posiadanie 80 miast, tj taka wizja odrzuca mnie
Dla mnie osobiście właśnie intensywność gry jest największym minusem. Tym bardziej że nie tylko trzeba pilnować woja ale bardziej miast, i w jeden dzień gdzie wypadnie coś nieplanowanego/bez możliwości siedzenia na apce itp można stracić wszystko na co sie grało miesiacami(zwłaszcza na Selimbrze gdzie serwer na oko będzie trwał ponad rok luźnymi wyliczeniami)
 

DeletedUser29702

Guest
Dodam od siebie jeszcze dwa minusy tej gry.
1. Brak możliwości wykupywania Tarczy Pokoju(nazwa wzięta z podobnej gry)
2.Wzamian jest beznadziejny system urlopowy gdzie na 48h przed urlopem nie możesz atakować innych graczy,ale inni gracze w tym czasie bez przeszkód mogą atakować ciebie(to chyba taka kara za wzięcie urlopu)
Ogólnie Grepolis to gra dla zamożnych,ludzie borykający się z trudami życia codziennego mających rodziny i liczący każdy grosz nie mają tu szans na odniesienie jakiegokolwiek sukcesu.
 
Ogólnie Grepolis to gra dla zamożnych,ludzie borykający się z trudami życia codziennego mających rodziny i liczący każdy grosz nie mają tu szans na odniesienie jakiegokolwiek sukcesu.
Bzdury gadasz, starczy wkręcić się do sojuszu z kilkoma złotnikami i aktywnie grać. Złotnik sam świata nie wygra :p

Co do reszty pełna zgoda, jest wiele niedociągnięć oraz zasad z czapy, których administracja gry nie chce zmienić
 

DeletedUser27702

Guest
Nimfa Ci pomoże z podbojami :D
Nimfa nie gra już w grepo
smiley-emoticons-ins-auge-stechen.gif
 
Do minusów jeszcze powinienem dodać:
  • codzienne akcje podbojowe, wymagające zbyt intensywnego grania, uważam że sposób podboju i ilości miast powinien zostać zmieniony, nie wyobrażam sobie posiadanie 80 miast, tj taka wizja odrzuca mnie
nikt Ci nie każe posiadać 80 miast lub więcej .. możesz się zatrzymać na 1 - 2 miastach w szczególności na światach z moralami ... i nawet spokój zagwarantowany jak raz drugi nadzieje się na widły z morale 33% ...

jak frustrują Cię akcje z podbojami to jest świat Hiperborea gdzie nikt Ci miasta nie zabierze tam tylko palikowanie i przejmowanie szaraków jest
drugi świat to Mochlos tam możesz sobie ustawić na wybrane miasto ochronę i też nikt go nie podbije ...
 
Ostatnia edycja:
ogolnie nie wiem co to za logika
grać, żeby mieć dwa miasta, jest proste wyjście, nie grać.. XD

co do grafiki oraz układu graficznego, mi to w ogóle nie przeszkadza, jak ktoś był na becie z nowym symulatorem to wie jak to wygląda
"zmiana na nowe" dla mnie jest okropna, ale kwestia gustu(poniżej dorzucam screen)
pamiętam też jak ludzie gadali o nowych bogach, szata graficzna jest spoko, ale moim zdaniem tego na ten moment nie trzeba jakoś mocno zmieniać, większość graczy i tak gra w tą gre po kilka lat, więc wszystko robią na pamięć
 

Załączniki

  • Bez tytułu.png
    Bez tytułu.png
    259,8 KB · Wyświetlenia: 28
Ostatnia edycja:
Jeszcze dodam, że gdyby nie ta komendacja gry, to szata graficzna na tyle mnie odstraszyła, że nie zagrałbym w nią.
Przy innych grach wygląda na prehistorie ...
 
Status
Zamknięty.
Do góry