[Inne] Historia

  • Rozpoczynający wątek DeletedUser24577
  • Data rozpoczęcia

DeletedUser22282

Guest
Odp: Historia

Jasne:) ja uwielbiam mitologie grecką ale historia polski też jest ciekawa:) duzo ciekawych rzeczy ostatnio się o husarzach dowiedziałem taka szabla husarska była lepsza niż katana japońska
 

DeletedUser25482

Guest
Odp: Historia

Nie tylko szabla. To jednostka która nie przegrała bitwy przez 125lat. :D To że walczyli z skrzydłami to mit. Ograniczały im ruchy i tylko służyły do defilady. ;)
 

DeletedUser24848

Guest
Odp: Historia

Ja słyszałem że husaria mogła pokonać nawet 15 albo 17-sto krotnie liczniejszą armie.To właśnie dzięki temu polska zdobyła kreml i stała się najpotężniejszym mocarstwem w europie. Propo szabli to słyszałem że szabla polska to najlepsza na świecie była.
 

DeletedUser22282

Guest
Odp: Historia

Oo polecam te strone :) sporo ciekawostek o husarii
A to największa bitwa husari liczebnośc wojsk była dosyc nie równa;) Link
 
Ostatnio edytowane przez moderatora:

DeletedUser25482

Guest
Odp: Historia

Dosyć to mało powiedziane. bywały bitwy gdzie husarii było w setkach a dawali sobie radę. :D Nawet dochodziło do sytuacji że najemna armia zaszczegała żeby nie walczyli z polską husarią. ;)
 

DeletedUser24848

Guest
Odp: Historia

Niestety polska upadła z wielu powodów:
-zmniejszenie dyscypliny w wojsku
-wrogowie zaczeli unikać walk na otwartym polu gdzie husaria była najskuteczniejsza
-szlachcice sprzedawali ziemie
-brak możliwości walczenia chłopów w obronie
 

DeletedUser23685

Guest
Odp: Historia

Niestety polska upadła z wielu powodów:
-zmniejszenie dyscypliny w wojsku
-wrogowie zaczeli unikać walk na otwartym polu gdzie husaria była najskuteczniejsza
-szlachcice sprzedawali ziemie
-brak możliwości walczenia chłopów w obronie

Polska przegrała, bo zabroców było aż trzech, a sojusznicy Polski, francja i anglia się na nas wypieli.... Obudzili sie dopiero wtedy, gdy hitler na nich najechał.... Tak samo jest teraz z Ukrainą, kto będzie następnym celem Putina??? Zresztą sam mówił, że marzą mu się 2 miasta polskie, szczecin i coś tam jeszcze.
 

DeletedUser24848

Guest
Odp: Historia

Dobrze że przynajmniej Rosja została ukarana.Gdyby nie te sankcje to być może zajeły by całą Ukraine
 
Odp: Historia

Nie za bardzo wiem o czym Wy teraz mówicie.
Ukaranie Rosji za zabory sankcjami nałożonymi przez Unię ?
Świetna teoria podobno w redakcji onetu zwolniły się miejsca może się zgłosisz :)
Powodem rozbiorów nie było to ,że Anglia i Francja się "wypięły" (chyba pomyliłeś z inną wojną) tylko to, że Poniatowski był marionetką carycy i sprzedał swój kraj.Złego Poniatowskiego jako władce wybrali...
Gdyby na tronie był ktoś inny możliwe, że do zaborów,by nie doszło.
Co do husarii - jedna formacja wojskowa nie mogła rządzić przez tyle lat.
Sprawdzała się do czasu gdy było stać Polskę na jej wystawianie .W okresie gdzie tylko najbogatsi szlachcice mogli ją wystawiać raczej nie było co liczyć na sukcesy.
Gdyby wcześniej przeprowadzono reformy głównie wojska historia wyglądała, by zupełnie inaczej.
A tak szlachta robiła co chciała, władzę królewską ograniczano z każdym kolejnym władcą elekcyjnym ,a nawet wczesniej ,bo juz Jagielle kazali dawać przywileje,by jego dynastia została na tronie.Podatki płacili tylko chłopi i mieszczanie sumy przekazywane przez szlachte i duchowieństwo były rowne zeru.
Pańszczyzna czy liberum veto - dające pole do popisu sprzedajnym ( tu niecenzuralne słowo) i na dobitkę konfederacja targowicka.
 

DeletedUser25482

Guest
Odp: Historia

Co do husarii - jedna formacja wojskowa nie mogła rządzić przez tyle lat.

jestem zmuszony się nie zgodzić. Mały przykład::cool:
https://www.youtube.com/watch?v=zqejTOai5t4

Z Anglia i Francja to II wojna światowa (dokładniej 1 września 1939r.)...
Co do zaborów. To husarii już nie było. A Polska była po prostu słaba. Szlachta bez wykształcenia zacofanie wszechobecne, reformy były niezbędne. Konstytucja, która była pierwsza w europie, a druga na świecie była za późno.A król Staś (jeśli dobrze pamiętam za niego była konstytucja 3 maja i był ostatnim królem Polski) był kontrowersyjną postacią (Bo miał wyjątkowo bliskie kontakty z carycą Rosji Kaską)...
 
Ostatnio edytowane przez moderatora:

DeletedUser24577

Guest
Odp: Historia

Poniatowski najpierw sam spisywał konstytucję, a potem przystąpił do targowicy, która była przeciw konstytucji. Dla mnie to zdrajca.

Co do Rosji to w przypadku ich ataku na nas i tak mamy szanse marne. Kto na pomoże? USA? Niemcy? My naszym 100 tys wojskiem na ich kilku coś koło 1.7mln lub 3mln - coś takiego to nie zrobimy im nic a pedały w rurkach napewno rzucą się do pomocy.
 
Ostatnio edytowane przez moderatora:

DeletedUser24848

Guest
Odp: Historia

Myślę że Rosja nie zaatakuje Polski.Wtedy by wdało by się w konflikt zbrojny z USA a Rosja w starciu z USA nie miała by żadnych szans.
 

DeletedUser24577

Guest
Odp: Historia

Jeśli USA pomoże nam tak jak Ukrainie to ja dziękuję za taką pomoc, a jeśli Rosjanie mają nadal takie myślenie jak za czasów Stalina że by zdobyć Berlin poświęcił 600.000 żołnierzy, bo chciał go mieć jak najszybciej. Tutaj daleko nie mają a USA raczej się nie kwapi do pomocy. Zanim USA nawet jakimś cudem pomogło to zanim dolecą to Rosjanie już będą nacierać

- - - Automatycznie połączono posty - - -

Myślę że Rosja nie zaatakuje Polski.Wtedy by wdało by się w konflikt zbrojny z USA a Rosja w starciu z USA nie miała by żadnych szans.
Zresztą myślisz, że USA ceni nas i od razu rzuciły by się do pomocy? Już pokazali co potrafią mówić o POLSKICH Obozach Koncentracyjnych.
 

DeletedUser21386

Guest
Odp: Historia

Gdyby nas zaatakowali to byłby to już atak bezpośrednio na NATO(czyli USA),więc Amerykanie musieliby zareagować
 

DeletedUser25482

Guest
Odp: Historia

Według mnie NATO już nie istnieje. Umarło śmiercią naturalną w 1991r. coś w tych latach. Dziś to kiepski straszak, tylko czekać, kto będzie chciał sprawdzić tego trupa...
 

DeletedUser23685

Guest
Odp: Historia

USA pomogłoby tak jak w tym kabarecie co ostatnio oglądałem haha :D oglądał ktoś?
 
Do góry