[Sport] Nurkowanie

Tak się zastanawiam, kto z Was nurkuje lub chciałby nurkować. Mam na myśli głównie płetwonurkowanie, ale może być i freediving a nawet snorkeling. Może kiedyś na jakieś wspólne Grepo-nurkowanie się umówimy? :D
 

DeletedUser17693

Guest
Odp: Nurkowanie

ja nie nurkuje wole mniej ''mokre'' sporty ;)
 

DeletedUser

Guest
Odp: Nurkowanie

Tak się zastanawiam, kto z Was nurkuje lub chciałby nurkować. Mam na myśli głównie płetwonurkowanie, ale może być i freediving a nawet snorkeling. Może kiedyś na jakieś wspólne Grepo-nurkowanie się umówimy? :D


A wytłumaczysz nam na czym polegają poszczególne style ?:)
 

DeletedUser8346

Guest
Odp: Nurkowanie

Freediving, czyli nurkowanie za zatrzymanym oddechu, natomiast Snorkeling to forma aktywnej obserwacji życia podwodnego. Płetwonurek wyposażony w maskę, fajkę i płetwy unosi się na powierzchni wody z zanurzoną twarzą, obserwując to, co dzieje się pod nim.
 
Odp: Nurkowanie

Freediving, czyli nurkowanie za zatrzymanym oddechu, natomiast Snorkeling to forma aktywnej obserwacji życia podwodnego. Płetwonurek wyposażony w maskę, fajkę i płetwy unosi się na powierzchni wody z zanurzoną twarzą, obserwując to, co dzieje się pod nim.
Ja bym to trochę inaczej zdefiniowała. Termin "płetwonurek" wskazuje jednak na osobę nurkującą z butlą (butlami) i całą resztą różnego szpeju. Dlatego też o ile co do definicji freedivingu się zgodzę, co do snorkelingu też - bądź co bądź unosisz się na powierzchni i oglądasz to, co pod Tobą, to z płetwonurkiem nie do końca. To drugie zdanie dotyczy snorkelingu, a nie płetwonurkowania.

Generalnie, mówiąc o nurkowaniu, zapewne mamy na myśli jakiegoś faceta w wypasionym sprzęcie poruszającego się gdzieś w głębinach. Poprawna nazwa to "płetwonurek", ale zwykle jest to skracane do samego słowa "nurek". Aha, no i można też z angielskiego nazwać go Scuba diverem. A kto wie dlaczego "Scuba"? :D
 

DeletedUser

Guest
Odp: Nurkowanie

Slietie ty to zawsze takie trudne pytania zadajesz jak nie wiem ;P
 

DeletedUser5716

Guest
Odp: Nurkowanie

na razie wystarczy mi materac i jezioro :D Ale może kiedyś się zanurzę :D
 
Odp: Nurkowanie

Niebezpiecznie... no cóż, to podobno sport ekstremalny :rolleyes: Choć tak na prawdę uprawiając go z głową, można zminimalizować ryzyko. Nie widziałam tego demota (podeślij mi go na priv :D), ale jeśli miała "coś z oczami", to nie powinna nurkować. Dlatego nurkowie, którzy odpowiedzialnie podchodzą do nurkowania, regularnie uprawiają sporty (głównie dla poprawy kondycji, ale nie tylko) i oczywiście robią różne kontrolne badania. A jak już przy jesteśmy przy bezpieczeństwie, to warto wspomnieć również o regularnym przypominaniu sobie pierwszej pomocy przedmedycznej oraz częstych ćwiczeniach różnych drilli i skilsów.

Nie mniej jednak - jak chyba każdy sport - i ten ma swoje minusy, jeśli jest uprawiany w nadmiarze :( Tutaj głównym problemem jest waga sprzętu (w moim przypadku mój szpej waży mniej więcej tyle samo, co ja sama). Pod wodą oczywiście nie stanowi to problemu, ale trzeba dojść jakoś do wody. Owszem, można wykorzystać wózek do przewozu czy stosować sidemount zakładany w wodzie, ale mimo wszystko przeciążenia są. Stąd niejeden mój znajomy narzeka na problemy z kręgosłupem, a nawet delikatnie powłóczy nogami :( Ale tak, jak już pisałam - dotyczy to uprawiania nurkowania w nadmiarze i dopada raczej zapalonych nurków technicznych - ci rekreacyjni mogą spokojnie oglądać rybki z minimalną ilością sprzętu (tylko ci z kolei - jak zauważyłam - częściej nie przestrzegają wymienionych przeze mnie w pierwszej części tego postu rzeczy).
 
Do góry