[Nieaktualny] Podział jednostek na off i deff

  • Rozpoczynający wątek DeletedUser15166
  • Data rozpoczęcia

DeletedUser15166

Guest
Podział jednostek na off i deff

Off - są to jednostki atakujące czyli stosunkowy współczynnik ataku jest bardzo wysoki, lecz tracą na obronie. Reasumując obrona nim jest bardzo nieopłacalna.
Lądowy
- Procarz (skuteczny przeciwko hoplitom, łucznikom, kalidońskim dzikom, oddziałom obywatelskim i centaurom)
- Hoplita (skuteczny przeciwko szermierzom, rydwanom, minotaurom, pegazom, cerberom i cyklopom)
- Kawalerzysta (skuteczny przeciwko łucznikom)
- Rydwan (skuteczny przeciwko szermierzom, rydwanom, minotaurom, pegazom, cerberom i cyklopom lecz lepiej w ataku wypadają hoplici)
- Katapulta (jest wykorzystywana głównie w celu burzenia murów przeciwnikom by zmniejszyć siłę obrony miasta, powinna być stosowana wraz z innymi jednostkami ofensywnymi)
Jednostki mityczne:
- Boski wysłannik (skuteczny przeciwko łucznikom lecz nie radzi sobie z nimi tak dobrze jak kawalerzysta, jest dość słabą jednostką w porównaniu z innymi przez co jego rekrutacja jest opłacalna tylko w początkowym etapie gry, ponieważ nie wykorzystujemy do tego celu surowców potrzebnych w tym czasie do budowy miasta)
- Mantykora (skuteczna przeciwko szermierzom, rydwanom, minotaurom, pegazom, cerberom i cyklopom)
- Minotaur (skuteczny przeciwko łucznikom)
- Cyklop (skuteczny przeciwko hoplitom, łucznikom, kalidońskim dzikom i centaurom)
- Harpia (skuteczna przeciwko łucznikom)
- Meduza (skuteczna przeciwko szermierzom, rydwanom, minotaurom, pegazom, cerberom i cyklopom )
- Erynia (skuteczna przeciwko hoplitom, łucznikom, kalidońskim dzikom i centaurom - jest najsilniejszą jednostką z atakiem dystansowym)
- Gryf (jest najlepszą jednostką do walki przeciwko łucznikom) [kiedyś występował tylko na świecie bohaterów obecnie jest dostępny na każdym nowym świecie od startu świata "Sparta" ]

Morski
- Statek ogniowy (podstawowa ofensywna jednostka morska)
- Trirema (jest jednostką uniwersalną służy zarówno do ataku jak i obrony ale pod względem ataku lepiej wypada statek ogniowy)
Jednostki mityczne:
- Hydra (jest najlepszą jednostką do ataku na morzy)

Deff - są to jednostki obronne czyli stosunkowy współczynnik obrony jest bardzo wysoki, lecz tracą na ataku. Reasumują atak nim jest bardzo nieopłacalny.
Lądowy
- Szermierz (skuteczny przeciwko procarzom, cyklopom i eryniom)
- Łucznik (skuteczny przeciwko hoplitom, rydwanom, meduzom i mantykorom)
- Rydwan (skuteczny przeciwko kawalerzystom, harpiom, gryfom i minotaurom oraz broni dystansowej trochę gorzej sprawdzają się w porównaniu z szermierzami na ten typ broni)
- Hoplita (skuteczny przeciwko kawalerzystom, harpiom, gryfom i minotaurom)
- Oddział obywatelski (to słabe jednostki defensywne które możemy powołać w gospodarstwie na 3h, są szczególnie przydatne podczas obrony swojego miasta)
Jednostki mityczne:
- Boski wysłannik (skuteczny przeciwko wszystkim typom ataków lecz nie radzi sobie z nimi tak dobrze jak pozostałe jednostki defensywne, jest dość słabą jednostką w porównaniu z innymi przez co jego rekrutacja jest opłacalna tylko w początkowym etapie gry, ponieważ nie wykorzystujemy do tego celu surowców potrzebnych w tym czasie do budowy miasta)
- Minotaur (skuteczny przeciwko kawalerzystom, harpiom, gryfom i minotaurom)
- Cyklop (skuteczny przeciwko kawalerzystom, procarzom, harpiom, gryfom, minotaurom, cyklopom i eryniom)
- Meduza (skuteczna przeciwko wszystkim typom ataków)
- Centaur (skuteczny przeciwko hoplitom, rydwanom, meduzom i mantykorom)
- Pegaz (jest najlepszą jednostką do obrony przed kawalerzystami, harpiami, gryfami i minotaurami)
- Cerber (skuteczny przeciwko procarzom, kawalerzystom, cyklopom, eryniom, harpiom, gryfom i minotaurom
- Kalidoński dzik (skuteczny przeciwko kawalerzystom, hoplitom, rydwanom, harpiom, gryfom, minotaurom, meduzom i mantykorom) [kiedyś występował tylko na świecie bohaterów obecnie jest dostępny na każdym nowym świecie od startu świata "Sparta"]

Morski
- Birema (podstawowa defensywna jednostka morska)
- Trirema (jest jednostką uniwersalną służy zarówno do obrony jak i ataku ale pod względem obrony lepiej wypada birema)
- Brander (nie zatapiają statków transportowych, statków kolonizacyjnych i hydr, mogą zniszczyć wyłącznie: biremy, triremy i statki ogniowe, jest mało popularną jednostka ze względu na szybkość i nie zatapianie statków kolonizacyjnych)
Jednostki mityczne:
- Hydra (jest najlepszą jednostką służącą do obrony na morzu)

Inne - pozostałe jednostki nie przypisane do powyższych grup.
- Łódź transportowa (może przewozić wojska pomiędzy dwiema wyspami, nie uszkadza statków ani jednostek lądowych)
- Szybki statek transportowy (może przewozić wojska pomiędzy dwiema wyspami, jest szybszy niż łódź transportowa lecz nie ma aż tyle miejsca na pokładzie)
- Statek kolonizacyjny (służy do podbijania obcych miast i zakładania nowych, aby to zrobić miasto potrzebuje również wystarczającego poziomu kultury. W obu przypadkach statek nie może płynąć dłużej niż 48 godzin.)
- Bohaterowie są po części normalnymi jednostkami wojskowymi, jednak wyróżnia ich kilka dodatkowych funkcji - więcej informacji znajdziecie w tym poradniku.

Podsumowując
Jednostki do ataku: kawalerzyści, procarze, hoplici, rydwany oraz statki ogniowe.
Jednostki do obrony: szermierze, łucznicy, hoplici, rydwany oraz biremy.


Przydane linki:
Przelicznik obrony/populacji
Przelicznik populacji/ataku
 
Ostatnio edytowane przez moderatora:

DeletedUser

Guest
Odp: Podział jednostek na off i deff

Słabo.

Brak informacji o jednostkach mitycznych (a odwołujesz się do nich chociażby przy opisie branderów), straż obywatelska jest w grupie inne (z niewiadomych mi względów). Co więcej najpierw piszesz, w jednostkach off, że tymi jednostkami atakujemy, potem w jednostkach deff, że nie atakujemy i w obu grupach są rydwany i hopki. Nie można jasno określić, czy jednostka jest lepsza bądź gorsza od drugiej w przypadku obrony vs zróżnicowany atak, uważam też, że zdanie o hopku będącym gorszym w obronie od rydwanu jest mocno niedoprecyzowane, jeśli przebijesz zestaw 40:20:40 z użyciem rydwanów to przedstaw proporcje.
 

DeletedUser15166

Guest
Odp: Podział jednostek na off i deff

Uważam że FAQ powinno być krótkie i na temat a nie długie, monotonne z którego nic nie zrozumiesz, jeśli uważasz że jest słabe zrób lepsze.
straż obywatelska jest w grupie inne (z niewiadomych mi względów). Co więcej najpierw piszesz, w jednostkach off, że tymi jednostkami atakujemy, potem w jednostkach deff, że nie atakujemy
Poprawiłem.
i w obu grupach są rydwany i hopki. Nie można jasno określić, czy jednostka jest lepsza bądź gorsza od drugiej w przypadku obrony vs zróżnicowany atak, uważam też, że zdanie o hopku będącym gorszym w obronie od rydwanu jest mocno niedoprecyzowane, jeśli przebijesz zestaw 40:20:40 z użyciem rydwanów to przedstaw proporcje.
ok, doprecyzuję, ogólnie rydwan jest lepszy w obronie niż hoplita który ma trochę więcej obrony w przeliczeniu na mieszkańca przeciwko broni tnącej, co do ataku tymi jednostkami sprawdź w symulatorze czy bardzie opłaca się zaatakować 100 rydwanów czy 400 hoplitami ,a jednostki mityczne dodam jak będę miał więcej czasu.
 

DeletedUser5

Guest
Odp: Podział jednostek na off i deff

Dobry pomysł, taki FAQ może się przydać nowym graczom. Plus za linki do wiki, gdzie można od razu sprawdzić bardziej szczegółowe statystyki.
Co do błędów, to trafiło się kilka literówek - np. procarze i rydwany napisane wielką literą, "reasumują atak nim" plus brak kropki przed reasumując w offie i deffie. Również czekam na jednostki mityczne :)
 

DeletedUser

Guest
Odp: Podział jednostek na off i deff

Uważam że FAQ powinno być krótkie i na temat a nie długie, monotonne z którego nic nie zrozumiesz, jeśli uważasz że jest słabe zrób lepsze.

Abstrahując już od tego, że to nawet nie jest forma FAQ (czyli pytanie-odpowiedź), jest to po prostu poradnik, który nie jest ograniczony ilością znaków, to nigdzie nie napisałem, że tekst ma być długi. Ma być wyczerpujący temat. Dwa, jeśli chcesz być traktowany serio to staraj się unikać argumentu "jeśli to jest wg Ciebie słabe zrób lepsze" ponieważ z góry określa Cię jako człowieka nie potrafiącego przyjąć krytyki. Nie gram w LM, ale jak Messi strzeli karnego w chmury to też powiem "słaby strzał". Napisałem Ci co zrobiłeś źle, jeśli nie potrafisz tego zrozumieć ukryj się w leśnej chatce i nie próbuj się produkować na forum.

Przechodząc do meritum:

ok, doprecyzuję, ogólnie rydwan jest lepszy w obronie niż hoplita który ma trochę więcej obrony w przeliczeniu na mieszkańca przeciwko broni tnącej, co do ataku tymi jednostkami sprawdź w symulatorze czy bardzie opłaca się zaatakować 100 rydwanów czy 400 hoplitami ,a jednostki mityczne dodam jak będę miał więcej czasu.

Ogólnie rydwan nie jest lepszy do obrony niż hoplita, tak jak szermierz nie jest ogólnie lepszy od łucznika. Należałoby doprecyzować zdanie i napisać coś w stylu: "rydwan lepiej niż hoplita sprawdza się w obronie przeciwko atakowi typu x natomiast gorzej przeciwko atakowi typu y.", takie coś zwalnia Cię też z dopisywania całej listy jednostek atakujących w konkretny sposób, teraz dodałeś tylko, że coś tam radzi sobie dobrze z kawalerią, a jak będzie mantykorami?. Proszę o zacytowanie gdzie wskazałem, że hoplita jest gorszy od rydwanów w ataku.

Sugerowałbym zdecydowanie się na konkretny model napisania poradnika, albo coś w stylu "idiot proof", albo na skróty z grubsza omówić temat i dać linki do konkretnych stron na wiki. Drugi model od razu skreśla poradnik z listy tych "dobrze zrobionych".

ps. Aha, zanim zlecą się internetowi obrońcy i przyjaciele autora skrytykowanego dzieła dodam, że przedstawiam jedynie swoją opinię, w żadnym razie nie aspiruję do bycia guru grepo i działu tworzenia poradników do gier.
 
Ostatnio edytowane przez moderatora:

DeletedUser8642

Guest
Odp: Podział jednostek na off i deff

Zamiast pisać wypracowania na podstawie samouczka z gry, wytłumacz nowym graczą jak obliczać siłke ataku i obrony to sami zrozumią co jest dobre na co i przeciw czemu. Nie rozumiem dlaczego noobki które troche pograją po pewnym czasie czują potrzebe pisania tego typu pseudo opracowań (bo już kilka podobnych bzdur na tym forum się pojawiło)

Jeszcze troche i ktoś napisze, ze w senacie budujemy budynki, a w koszarach szkolimy wojsko i jeszcze możemy mieć świątynie w której czci się boga. To dopiero byłby super mega faqu-poradnik.
Pozdrawiam Cię i Dziękuje za uwagę.
 

DeletedUser15166

Guest
Odp: Podział jednostek na off i deff

Dobry pomysł, taki FAQ może się przydać nowym graczom. Plus za linki do wiki, gdzie można od razu sprawdzić bardziej szczegółowe statystyki.
Co do błędów, to trafiło się kilka literówek - np. procarze i rydwany napisane wielką literą, "reasumują atak nim" plus brak kropki przed reasumując w offie i deffie. Również czekam na jednostki mityczne :)
Poprawione, jednostki mityczne też dodałem, myślę że jest już wszystko dobrze.

Zamiast pisać wypracowania na podstawie samouczka z gry, wytłumacz nowym graczą jak obliczać siłke ataku i obrony to sami zrozumią co jest dobre na co i przeciw czemu.
Jeśli uważasz że jest to napisane na podstawie samouczka podaj mi w takim razie skąd to wziąłem, mogę Cię jedynie zapewnić że nie napisałem tego poradnika na podstawie samouczka, owszem wziąłem opis z wiki ale tylko do opisu statku kolonizacyjnego. Skoro chcesz wytłumaczyć jak obliczać siłę ataku i obrony możesz napisać swój poradnik i wtedy ja go ocenię - wymyślę taką samą bzdurę jak ty w tym poście.

Nie rozumiem dlaczego noobki które troche pograją po pewnym czasie czują potrzebe pisania tego typu pseudo opracowań (bo już kilka podobnych bzdur na tym forum się pojawiło)
Czy podział jednostek na off i deff uważasz za bzudrę? Wiedziałeś od początku twojej gry w grepolis czy jakiejś podobnej co to jest off i deff? Wielu początkujących graczy nie wie co to jest, jakie jednostki służą do obrony a jakie do ataku, więc uważam że tego typu poradnik okaże się dla nich przydatny.
 

DeletedUser11782

Guest
Odp: Podział jednostek na off i deff

Wydaje mi się że ten poradnik jest zbędny bo chyba takie info jest w wiki. Tutaj raczej bym się skupił na szczegółowym opisaniu jak atakować i bronić się czym najlepiej robić klina czy ląd czy biremki itp :) Ale dobrze że ktoś coś próbuje ja tam kiedyś napisałem poradniki i do tej pory mi się nie chciało ich poprawić na obecne standardy :D
 

DeletedUser21096

Guest
Odp: Podział jednostek na off i deff

fajnie by było jak o jednostkach mitycznych bo robię u siebie na forum sojuszu na pelly jakie się opłaca
 

DeletedUser15508

Guest
Odp: Podział jednostek na off i deff

Przecież masz tu mistyki także...
 

DeletedUser3480

Guest
Odp: Podział jednostek na off i deff

dodał bym do tego że procarze są dobre na Oddział obywatelski. To dość ważna informacja bo często można ją spotkać we wioskach. W początkowej fazie gry ataki nimi sa kluczem.

Też się dziwie że przy rydwanach piszesz że są w obronie skuteczne na obucha a one też są dobre na dystansową jednostkę może nie tak dobre jak szermierze ale nie jest źle.

Brakuje mi na koniec takiego podsumowania:
atak: konie, proce, hoplita lub rydwan - ognie
obrona: szermierze, łuki, hoplita lub rydwan - biremy

są jednak ludzie co nie lubią czytać
 

DeletedUser22376

Guest
Odp: Podział jednostek na off i deff

Używanie Meduzy w ataku to jawny gwałt na niej. Szkoda wysiłku włożonego w jej budowanie by później używać jej w akcja ofensywnych.
 

DeletedUser22282

Guest
Odp: Podział jednostek na off i deff

A cyklop nie jest aż taki dobry w obronie wystarczy kilka hoplitow lub rydwanów i po cyklopie
 
Ostatnio edytowane przez moderatora:

DeletedUser15166

Guest
Odp: Podział jednostek na off i deff

to wystepuje na świecie bohaterów mógłbyś zmienić na coś innego ;)
np. na razie występuje tylko na achillesie
Poprawione.

dodał bym do tego że procarze są dobre na Oddział obywatelski. To dość ważna informacja bo często można ją spotkać we wioskach. W początkowej fazie gry ataki nimi sa kluczem.

Też się dziwie że przy rydwanach piszesz że są w obronie skuteczne na obucha a one też są dobre na dystansową jednostkę może nie tak dobre jak szermierze ale nie jest źle.

Brakuje mi na koniec takiego podsumowania:
atak: konie, proce, hoplita lub rydwan - ognie
obrona: szermierze, łuki, hoplita lub rydwan - biremy

są jednak ludzie co nie lubią czytać
Poprawione i dodane :)


Używanie Meduzy w ataku to jawny gwałt na niej. Szkoda wysiłku włożonego w jej budowanie by później używać jej w akcja ofensywnych.
Niestety tak koszty jej produkcji i poświęconego czasu są zdecydowanie za drogie w porównaniu do możliwości w ataku, ale i tak jest o wiele lepsza od hoplitów.
 

DeletedUser19498

Guest
Odp: Podział jednostek na off i deff

Dobry opis, ale mało ciekawostek, ale to i lepiej, bo ten kto to czyta nie będzie mądrzejszy.
 

DeletedUser19924

Guest
Teraz tak :) Jak był tworzony ten poradnik wyglądało to trochę inaczej. W międzyczasie mieliśmy jednak spore zmiany w "statach" jednostek i przez to jest on trochę "nieaktualny"
smiley_emoticons_sadnew.gif



PS: I nie dotyczy to tylko minotaurów...przy innych jednostkach także są już nieaktualne informacje. Nie ma jednak już komu tego poprawić, bo kolega już dawno nie gra w Grepo, a kto inny mógłby to poprawić, skoro Team cały czas uznaje za "dobry" ten poradnik :)
 

DeletedUser15166

Guest
Zaktualizowałem informacje, teraz powinno być wszystko aktualne(jeśli coś przeoczyłem piszcie;))
 
Do góry