Podział

  • Rozpoczynający wątek kamil636
  • Data rozpoczęcia

DeletedUser

Guest
Mam dwa pytania:

1. Czy, jak i kiedy dzielić wioski na off i deff? Czy opłaca się tak robić aby mieć w jednej wiosce tylko "offowe" statki, a w drugiej tylko jednostki lądowe off ( z transporterami oczywiście)

2. Czy największej obrony, (myślę tylko tu o obronie np. jakbym chciał "zabunkrować" miasto rodzime)nie dają TYLKO jednostki lądowe? Chodzi mi o to, że statki obronne zajmują dużo wolnych mieszkańców i tych ludzi można w całości poświecić na wojsko deff lądowe, co myślę, że da dużą obronę... jak floty nie będzie to statków się nie straci a przed jednostkami latającymi w tedy też da się obronić...

Pozdrawiam Kamil.
 

DeletedUser

Guest
1. opłaca się robić podział na off i deff
2. w każdym mieście nawet deffowym powinny być jakieś statki
 

DeletedUser946

Guest
idę o zakład, że gdzieś już ten temat był poruszany i jakbyś poszukał to byś znalazł odpowiedzi, ale pokrótce:

1. tak, miasta opłaca się dzielić na specjalności, podstawowe to:
- obrona (z odpowiednim transportem)
- atak (z odpowiednim transportem i obstawą)
- flota (które też można podzielić na off i deff)
wojsko z takich miast będzie najefektywniejszym wykorzystaniem populacji
mieszanie typów osłabia siły armii wyjątki stanowią tutaj:
a) pierwsze miasto które jednak lepiej zabezpieczyć przed wrogami a jednocześnie mieć coś by samemu móc innych męczyć (chociaż jak ktoś lubi ryzykować to może nie budować obrony tudzież ktoś może się bunkrować i wykorzystać fakt, że część deffowych jednostek jest dobrych także w ataku)
b) przy starym systemie podboju w miastach z których wysyłamy kolonizatory lepiej mieć trochę jednostek deffowych by okupacji nikt nam nie przerwał

2. teoretycznie jest tak jak mówisz - ale wtedy sam nie będziesz mógł się ruszyć tym wojskiem poza swoją wyspę a do zajęcia innych miast potrzebna jest przynajmniej minimalna flota - przy nowym systemie podboju można zbunkrować pierwsze miasto deffem lądowym, bo buntu nie można przerwać - w przypadku światów z okupacją nieposiadanie floty do obrony kolonizatora jest dużym ryzykiem nawet przy przejmowaniu szaraków czy nieaktywnych graczy
 

DeletedUser

Guest
dzięki za wyczerpującą odpowiedź. A nie wiem czy było, jak tak to przepraszam... jak w wiosce typowo defensywnej rozłożyć siły na flotę i jednostki lądowe, ile % tego i tego ?
 

DeletedUser

Guest
ja osobiście podzieliłem miasta na off, deff, flote off i folte deff
w każdym offie lądowym i deffie lądowym powinny być jakiejś statki
i dobrze by było gdy byś zrobił miasto mix czyli miasto uniwersalne
w składzie takiego maista znajduje się: hoplici, rydwany i triremy (triremy to statki)
takie miasto jak masz przynajmniej jedno jest dobrze bo mozresz nim atakowzć i się bronić
 

DeletedUser946

Guest
i dobrze by było gdy byś zrobił miasto mix czyli miasto uniwersalne
w składzie takiego maista znajduje się: hoplici, rydwany i triremy (triremy to statki)
totalna nieopłacalność budowy trirem została już nie raz przedstawiona, więc nie proponuj tutaj złych pomysłów :)
 

DeletedUser

Guest
triremy sa opłacalne jeśli masz niepewne somśedctwo i musisz się bronić i atakować
wtedy triremy są idealne
 

DeletedUser946

Guest
triremy sa opłacalne jeśli masz niepewne somśedctwo i musisz się bronić i atakować
wtedy triremy są idealne
nie, nie są :) jak będę miał czas to tu to udowodnię jeszcze dziś (chyba, że komuś się nudzi i chce to za mnie zrobić to proszę bardzo :p )
 

DeletedUser

Guest
a dlaczego proponuje złe pomysły triremy są statkami w grepolis i jeśli komuś odpowiada ten statek to może proponować zestawienie miasta akurat z tymi statkami nikt przecierz nie musi go słuchać może akurat jemu sie sprawdza taka wioska z tymi statkami
 

DeletedUser946

Guest
a dlaczego proponuje złe pomysły triremy są statkami w grepolis i jeśli komuś odpowiada ten statek to może proponować zestawienie miasta akurat z tymi statkami nikt przecierz nie musi go słuchać może akurat jemu sie sprawdza taka wioska z tymi statkami
jeśli komuś odpowiada to może również atakować szermierzami, ale nie oznacza to, że to jest dobry pomysł :) przecież ja nie mówię, żeby nie budować trirem, tylko mówię, że triremy nie są idealnym rozwiązaniem kiedy chcemy się bronić i atakować, właśnie tworzę wyjaśnienie tego zagadnienia, więc cierpliwości :)
 

DeletedUser

Guest
Ok tak na szybko to podliczyłam. mam nadzieję, ze sie nigdzie nie pomyliłam :D
Rachunek na 1600 ludzików.
triremy:
100 trirem:
- atak - 180x100 = 18000
-obrona - 250x100 = 25000

Ognie i biremy każde po 800 ludzików
biremy:
atak - 100x24 = 2400
obrona- 100x160 = 16000

ognie:
atak - 80x200 = 16000
obrona - 80x60 = 4800

Surowce:
100 trirem: 200000, 130000, 90000
100 birem: 80000, 70000, 18000
80 ogni: 100400, 24000, 64000
biremy + ognie:
180400, 94000, 82000

Z czego wynika, ze triremy są odrobinkę gorsze w ataku, trochę lepsze w obronie. Kosztują sporo drożej.
Mają też 1 bardzo dużą wadę, a mianowicie są wolne jak ślimaki. I zazwyczaj nie zdążą na czas na wsparcie dopłynąć. A jak idą do ataku to obrońca ma dużo czasu na przygotowanie się.
 

DeletedUser

Guest
Kto jest na tyle mądry, że jeśli zależy mu na dobrej sile ataku czy obrony robi w jednej osadzie zarówno jednostki deff, jak i off?

Biremy są znacznie lepsze w obronie, 90 obrony różnicy przy 16 ludziach. Oznacza to, że na każdego mieszkańca przypada 5.625 więcej obrony - mnożąc to przez przeciętną ilość mieszkańców w mieście daje to 14k punktów obrony więcej, niż triremy.

14k obrony WIĘCEJ to chyba sporo? :) Tak jakby dostawało się odpowiednik 56 trirem za darmo, robiąc biremy.
 

DeletedUser

Guest
Kto jest na tyle mądry, że jeśli zależy mu na dobrej sile ataku czy obrony robi w jednej osadzie zarówno jednostki deff, jak i off?

Biremy są znacznie lepsze w obronie, 90 obrony różnicy przy 16 ludziach. Oznacza to, że na każdego mieszkańca przypada 5.625 więcej obrony - mnożąc to przez przeciętną ilość mieszkańców w mieście daje to 14k punktów obrony więcej, niż triremy.

14k obrony WIĘCEJ to chyba sporo? :) Tak jakby dostawało się odpowiednik 56 trirem za darmo, robiąc biremy.

hehe w pełni sie zgadzam. Tu bardziej chodziło o domniemaną opłacalność robienia trirem szczególnie w 1 miescie (które musi być off i def, no chyba, ze gracz jest bardzo dużym ryzykantem).
 

DeletedUser

Guest
właśnie tzreba dzielić ma offa i deffa jeśli chcesz mieć dobre wojo
a co do trirem:
masz w miasto wypchane ogniami (ok 220) (takie maisto można robić, i nie jest e ale o tym później)
no to masz miasto z samymi ogniami i ktoś cię ogniami atakuje
nie masz szans wtedy na zrobienie większych strat wrogowi, a on ci wszystko rozwali
a jak masz miasto z triremami (lub miasto mix) to możliwe że nawet wygrasz jeśli masz ich więcej

a na 10 maist ja ci proponuje tak mieć:
2-3 miasta z deffem lądowym
1 miasto z deffem z samych birem
1-2 miasta ogni
2-3 miasta z offem lądowym
reszta to miasto mix (a jesli koledzy nadal będą ci odradzać triremy to zrób troszkę ogni i birem ale najlepiej z miastach mix robić triremy)
 

DeletedUser

Guest
właśnie tzreba dzielić ma offa i deffa jeśli chcesz mieć dobre wojo
a co do trirem:
masz w miasto wypchane ogniami (ok 220) (takie maisto można robić, i nie jest e ale o tym później)
no to masz miasto z samymi ogniami i ktoś cię ogniami atakuje
nie masz szans wtedy na zrobienie większych strat wrogowi, a on ci wszystko rozwali
a jak masz miasto z triremami (lub miasto mix) to możliwe że nawet wygrasz jeśli masz ich więcej

a na 10 maist ja ci proponuje tak mieć:
2-3 miasta z deffem lądowym
1 miasto z deffem z samych birem
1-2 miasta ogni
2-3 miasta z offem lądowym
reszta to miasto mix (a jesli koledzy nadal będą ci odradzać triremy to zrób troszkę ogni i birem ale najlepiej z miastach mix robić triremy)

To było do mnie?


Przede wszystkim nigdy nie szłam za tłumem, więc mi o moich kolegach nie
opowiadaj proszę.
Triremy miałam kiedyś na becie, w czasach kiedy byłam jeszcze na tyle głupia, ze szkoda mi było pkt kulturki na zmiany badań. Potem skalkulowałam, ze mi się nie opłacają i ich nie robię. W swoich miastach stawiam na mobiność, a trirema z racji powolności do takich jednostek nie należy.
Ten podział na 10 miast rozumiem, że dotyczy okupacji, bo przy buncie nie bardzo się sprawdzi?
Zauważ również, że powyzej 10 miast te proporcję sie bardzo zmienią i zarówno w offie jak i w defie będzie musiała być przewaga miast morskich nad miastami lądowymi.
 

DeletedUser

Guest
1. to było do wszytskich kolegów którzy tu się kłócą że triremy są beznadziejne
2. możliwe że przy buncie się nie przyda, bo ja gram na starym systemie podboju
3. wiem że na puźniejszej fazie ten podział będzie słaby ale tak do 20 miast jest dobry
a i tak na marginesie
przecież można poprosić sojusz o pomoc jak by co
 

DeletedUser946

Guest
trirema = 16 populacji
ogniowy = 10
birema = 8

1. w przeliczeniu na 1 mieszkańca
trirema 11,25 ataku i 15,5 obrony
ogniowy 20 ataku
birema 20 obrony
więc jeśli chodzi o czysty off albo deff to trirema jest pomyłką

ale to chyba każdy wie, więc przechodzimy do mitu o tym, że trirema lepsza jest bo jest wszechstronna:

2. dla przykładu zobaczymy jak w walkach sprawdzają się takie floty:
20 trirem = 320 populacji; atak 3600, obrona 5000; koszt: 40k/26k/18k
vs
15 ogniowych i 21 birem = 318 populacji; atak 3504, obrona 4260; koszt: 36,3k/19,2k/15,8k
co z tych liczb wynika? triremy mają nieznaczną przewagę jeśli chodzi o wartość bojową w przeliczeniu na mieszkańca ale kosztują więcej do tego dochodzi fakt, że raczej nikt nie zrezygnuje z badania birem i ogniowych w akademii bo jak przyjdzie pora na poważny atak albo poważną obronę trzeba wybrać ogniowe albo biremy co zostało udowodnione w pkt 1. więc dochodzi tutaj dodatkowe 8 pkt badań których jak wiadomo nigdy nie za wiele

tyle teorii - przechodzimy do praktyki w zakresie wszechstronności powyższych flot ;)

sytuacja 1. obrona:

obrona1a.png

vs
obrona1b.png

tracimy 14k/9,1k/6,3k i zostaje nam do dyspozycji 2340 ataku
vs
tracimy 8,8k/7,7k/2k i zostaje nam do dyspozycji 3240 ataku

czyli stawiając na triremy mamy znacząco większe starty i mimo, że się broniliśmy straciliśmy również na sile ofensywnej

w czarnym scenariuszu tego zdarzenia, popełniamy błąd i zostawiamy offowe wojska w mieście kiedy nie jesteśmy online:
obrona2b.png

15k/8,1k/6,4k i zostaje nam do dyspozycji 2088 ataku
mimo, że broniliśmy się też ogniowymi, które w ogóle nie są do tego przewidziane, wcale nie mamy znacząco większych start niż przy triremach

sytuacja 2. atak:

atak1a.png

vs
atak1b.png

24k/15,6k/10,8k i po powrocie do domu (bo kiedy nasza flota jest w drodze jesteśmy bezbronni) mamy obronę wartą 2000
vs
14,3k/3,3k/8,8k tymczasem w domu cały czas stoi sobie 3360 deffa

czyli stawiając na triremy ponosimy większe starty, na czas trwania ataku zostawiliśmy miasto bez obrony a po powrocie straciliśmy na sile defensywnej mimo, że to my atakowaliśmy

żeby nie było tak czarno, triremy sprawdzają się tylko jeden jedyny raz, przy starym systemie podboju, kiedy rozpoczynamy okupację, czyli kiedy teoretycznie (aby uniknąć natychmiastowej kontry) trzeba wysłać w ataku off i deff:
atak2b.png

już mniejsza o starty w surowcach, ale w powyższej sytuacji po przebiciu się przez obronę zostaje nam 1580 obrony, a w przypadku skorzystania z trirem mamy 2000...

podsumowując:
- do obrony lepiej nadaje się mieszana flota birem i ogniowych
- do ataku lepiej nadaje się mieszana flota birem i ogniowych
- do podboju w starym systemie nadają się lepiej triremy (ale jest to mniejsza przewaga niż biremy i ogniowe mają w dwóch pierwszych przypadkach)


ergo: triremy nie są najlepszym rozwiązaniem kiedy chce się atakować, nie są najlepszym rozwiązaniem kiedy chce się bronić i nie są najlepszym rozwiązaniem kiedy chce się tą samą flotą zarówno bronić jak i atakować, jedyne uzasadnione ich użycie ta atak rozpoczynający okupację

dziękuję, dobranoc :D

p.s. w obliczeniach mogłem się gdzieś pomylić, więc jak ktoś coś zauważy to mówić to się poprawi
 

DeletedUser

Guest
zacznijmy od tego że w prawdziwym świcie nikt nie atakuje biremami
 
Do góry