Polityka i mapki

  • Rozpoczynający wątek DeletedUser24557
  • Data rozpoczęcia
22Imap1.png

22Imap2.png

22Imap3.png
23Istat.png

https://www.grcrt.net/pl_PL/pl102/analysis/c39b335fdbce2a63c10cbd71d91f4bd9
22Istat1.png

Dion nam się powiększył od ostatnich odwiedzin tu, więc zamieszczam 3 mapki i statystyki. Widok całego świata i zbliżenie na południowy wschód/zachód. Statystyki ogólne i świeże podboje ze stycznia(1-22) 2022. Liczby robią się większe, sojusze też trochę ulegają zmianie.
Lisy wraz z gorylami nie zwalniają tempa i szlifują ten diamencik. Nieźle rozłożyli zawodników zajmując w pierwszej części eventu 1 i 3 miejsce. Sigma Bross poszerza zasięgi o Martwą Ciszę. Za chwilę ... zacieśnia więzi z Armageddonem. Cośki wrócili z wakacji i szukają buby. Piraci dostali rude z dowozem na własne morze. Leśne Dziki stabilnie utrzymują swoją pozycję i populację. Karkówka z grilla, niby po sezonie ale goście dopisują. Czy te roszady w każdym sojuszu są związane tylko z eventem?
 
II27map1.png

II27map2.png

II27map3.png

Podsumowanie lutego, podboje i zdobyte punkty walki w tym miesiącu.:
II27stat2.png

II27stat3.png

I ogólne staty:
II27stat1.png

Niewiele nam się zmieniło, wizualnie trzymamy się na podobnym poziomie. Miesiąc ok do cudów, dopiero zaczną się przygotowania, a może już jest ktoś gotowy. Lisy rozgościły się na zapleczu Cośków. Ile ich tam przetrwa i jak długo? Sigma bross po całkowitym wchłonięciu Martwej ciszy, wraz z ciągle stabilnymi Leśnymi dzikami dzielnie utrzymują front zachodni. Za chwilę i Armageddon zarówno od północy, jak i południa więcej podbijają niż tracą. Piraci już pod banderą Coś tam plądrujemy łatają dziury na żaglach, szykując się do abordażu. Warto wspomnieć też o mniejszych sojuszach, takich jak Legiony Zeusa, =oby do lata= i Przeklęci. Ponoć troszkę mieszają i podgryzają.
 
mapa dion 23.03.jpg
Witajcie! Trochę mnie nie było, na szczęście zgodnie z moimi nadziejami, znaleźli się gracze, którzy podjęli inicjatywę i wstawiali aktualne mapy i obraz sytuacji :) Bardzo za to dziękuję :D

Era Cudów zbliża się wielkimi krokami, zostały jakieś dwa tygodnie, więc na pewno po obydwu stronach przygotowania wrą.
Na mapie zaznaczyłam dwa walczące obozy tj: LISY na zielono, GORYLE i Karkówka z grilla na niebiesko oraz SIGMA BROSS, która zmieniła nazwę na KOALICJA (mam cichą nadzieję na nazwę nieco bardziej ambitną ;)) na pomarańczowo wraz z poplecznikami w postaci SIGMA BROSS II, Za chwilę..., CośTamPoklikamy, -Coś tam Plądrujemy- i Leśne Dziki na różowo, aby nieco łatwiej było rozróżnić sojusze budujące cudaki. Zaznaczę tutaj, że następują wymiany graczy z pozostałych sojuszów koalicji do głównego członu, jakby dla kogoś to nie było oczywiste.

Parę słów o sytuacji geopolitycznej Diona: siły Koalicji starały się okrążyć Lisy i nie pozwolić na zbudowanie bezpiecznego zaplecza, co z resztą w znacznym stopniu im się udało co widać szczególnie na m46. Na szczęście dla Lisów szybkie działania pozwoliły im na opanowanie m56 i m66, mogą też z pewnością powiedzieć, że czują się pewnie na południu m45 i m55 oraz całkiem nieźle rozlokowali się na północy m46. Wprawdzie palikowanie skałek nie do końca wyszło i pojawiły się czerwone kropki blisko ich centrum, to jednak powierzchnia jaka została zapełniona robi wrażenie. Koalicja nie musi aż tak bardzo pilnować skałek i swojego roju, przewaga jaką mają daje im poczucie bezpieczeństwa i nieco więcej swobody, jednak wprawne oko może wypatrzeć rejony bardziej zagęszczone i zapewne właśnie tam pojawią się ich wyspy cudakowe.
Z perspektywy czasu mogę powiedzieć, że Koalicja zepchnęła Lisy do defensywy, co widać zarówno po punktach walki jak i podbojach.
porównanie 23.03.jpg
Wstawiam porównanie ogólne, choć najbardziej interesować nas powinna druga tabela, tj zestawienie dwóch głównych sojuszów, które będą się ścigać w budowaniu Cudów (być może pozostałe sojusze również coś będą sypać, ale jako ze nie mam takich informacji, to pozostawię to bez głębszych rozważań).

Jak widać ilość miast jest bardzo zbliżona, natomiast jakby spojrzeć na ilość punktów eko, to Liski są chyba nieco bardziej przygotowanie pod EC (dla niewtajemniczonych, miasta pod EC zazwyczaj są bardziej rozbudowane). Oczywiście to czwórka, więc buduje się szybko, a dwa tygodnie to sporo czasu, więc ostatecznie to nic nie oznacza, szczególnie iż rozbudowa to jedno, a jej wykorzystanie to drugie.
Sądząc po podbojach ostatnich dni, następuje też wzmożona wymiana miast, z tych frontowych i na drugim krańcu świata, na te położone bliżej centrum, a tym samym przyszłych cudów. Trochę też zmieniła się dynamika serwera, PW obecnie w większości pochodzą ze złomowanych jednostek, co jest naturalne przy tak dużej wymianie miast i zmienianiu ich profili. Dopieszczane są nie tylko miasta, ale też wojsko, stałki oraz na pewno wśród taktyków masa liczenia, tak by jak najszybciej i najsprawniej poszło sypanie i skracanie.

Ja osobiście jestem bardzo podekscytowana, na pewno będzie to epicki wyścig, a obydwie strony pewnie będą szły łeb w łeb, jako że w ich szeregach są znakomici gracze z ogromnym doświadczeniem również w organizacji budowy cudaków. Lisy mają mocnych graczy, zaprawionych w bojach i budowaniu oraz na pewno po tym serwerze bardzo zgranych, czego nie można być pewnym po drugiej stronie, która natomiast posiada dużą przewagę miast i graczy w sojuszach przybocznych - czy wykorzystają ją należycie? Czy zgranie Lisów wystarczy, aby pokonać w sypaniu Koalicję? Tego dowiemy się już niebawem! Nie mogę się doczekać!
 
Era cudów ku zaskoczeniu jednych i zgodnie z przewidywaniami innych rozpoczęła się w czwartek 1:37(albo 1:36, zapomniałem xD).
Zarówno koalicja jak i lisy zdecydowali się na budowę cudów na 2 różnych morzach.
Lisy wybrały 4 cuda na 55, 3 na 56. Koalicja 4 na 44 oraz 3 na 54.
mapacud.PNG

Poziom 1: Lisy zdecydowały się na skupienie skrótów na 5 cudach, tymczasem koalicja rozłożyła się równo między 7. Lisy łącznie zyskały tym manewrem przewagę na 5 cudach. Ciekawą kwestią jest, że dzieląc równo surowce i tak bezproblemowo udawało się zasypywać wszystkie cuda na 4 poziomy.
Poziom 2: Nastąpiła delikatna zmiana taktyki, lisy zdecydowały się odpuścić jeden z 5 cudów i skupić skróty na 4, żeby zwiększyć na nich przewagę, koalicja kontynuowała ryzykowne rozkładanie skrótów na 7.
Poziom 3: Koalicja zdecydowała się na odpuszczenie 2 cudów i skupienie skrótów w 5 cudów. Lisom brakło tu skrótów i straciły delikatnie przewagę na posągu. Dodatkowo zmniejszyła się tu wyraźnie przewaga czasowa z uwzględnieniem wszystkich cudów. Tu kolejna ciekawostka sypiąc cud na poziomie trzecim zasypanie go na 7 było łatwizną, a zasadniczo realny był nawet poziom 8.
Screenshot_153.png

Poziom 4: Tutaj zasadniczo nastąpił decydujący manewr i przewagi uzyskane na tym poziomie nie zostały odrobione już do końca. Koalicja porzuciła skracanie 2 cudów: kolosa i piramidy, lisy zdecydowały się odpuścić świątynie i latarnie, ale wróciły do skrócenia ogrodów. Wykorzystanie heraklesów oraz bonusów 1000% pozwoliło na na tyle szybkie skrócenie 4 głównych cudów, że lisy mogły w ostatniej chwili skrócić ogrody i uzyskały na nich niewielką, ale jednak 20 minutową przewagę. Stało się tu też jasne, że ostatnią nadzieją koalicji jest przyciśniecie lisów na grobowcu i posągu. Ze względu na niewielki odstęp miedzy sypaniami, oraz fakt, że oba te cuda lisy miały w jednym punkcie na m56, a koalicja na 2 różnych morzach, pojawiła się nadzieje, że na ostatnich sypaniach lisom braknie tu sury i uda się nadrobić stratę. Zasypywanie na tym etapie do 8 poziomu nie stwarzało problemów.

Screenshot_155.png

Poziom 5: Kontynuacja walki o 5 cudów, lisy próbowały podgonić trochę świątynie, ale okazało się to nierealne. Na tym etapie lisy wyraźnie wyprzedziły koalicję w ilości skrótów
Poziom 6: Nic ciekawego xD.
Screenshot_156.png
 
Ostatnia edycja:
Poziom 7: Lisy ostatecznie oddają świątynie i latarnie, skupiając się na 5 głównych cudach oraz zaczynają ustawiać sobie sypania piramidy i kolosa tak, żeby na 10 poziomach nie brakowało surki, oszczędzają też już bonusy 1000% "na wszelki wypadek". Cuda idzie już skracać na samej kradzieży i 50% z misji. Miało tu też miejsce bardzo ważne sypanie grobowca i posągu(oba cuda na m56, słabo zasypane i z ~30min dziurą między sypaniami), opcjami było odpuszczenie jednego cudu, podział sojuszu na 2 grupy lub, to co ostatecznie się stało, czyli skupienie na sypaniu grobowca i zasypaniu go na ~9 poziom, a potem natychmiastowe przerzucenie się na posąg, bez nadsypywania go na 9. Okazało się potem, że było to najlepsze rozwiązanie. (Tu na posągu czas odpalenia przez lisy, nie wybudowania, grobowiec chyba to samo). Sypiąc na poziomie 7, udaje się zasypać cud od razu na 9 poziom.
Screenshot_19.png

Poziom 8: Skracać udaje się wszystko, co ma być skracane i czasy cudów-pewniaków są ustawiane pod sypania. Koalicja stara się gonić piramidy. Przez mniejsze nadsypanie posągu w początkowym etapie EC lisy tracą praktycznie całą przewagę, ale będą ją odrabiać szybszym sypaniem.
Ciekawy jest w sumie też spadek ilości skrótów po stronie lisów. Co prawda oszczędzały tu już bonusy 1000% i sporadycznie korzystały z heraklesów, ale i tak widać już tu, że potencjał do skracania koalicji był znacznie większy niż lisów. Sypiąc na 8 udaje się nie tylko zasypać cały 9, ale i w ~80% 10 poziom.
Screenshot_20.png

Poziom 9: I czas na ostatnie największe sypania. Ze względu na ilość nasypanej sury, lisy odrobiły 40min na posągu i straciły 18 na ogrodach. Wydaje się jednak już jasne, że zagęszczenie terenu oddaje i lisy sypią szybciej. Z rana u lisów mamy sypanie od zera grobowca na 56, potem mocno nadsypanego posągu, również na 56. Sypanie grobowca trwało ~1h20min, nadsypany na 72m posąg lisom udało się odpalić na 10 poziom, zanim koalicji wskoczył na 9. Potem ostatnie sypanie na wyścigi, ogrody, również odpalone przed pojawieniem się 9 poziomu koalicji. Dzień zakończony sypaniami pewnych cudów, odpowiednio piramidy/kolos dla lisów i świątynia/latarnia dla koalicji. Chodzą słuchy, że następnego dnia w nocy koalicja przykładała się jeszcze do sypania piramidy, która maksymalnie skróciła. Okazuje się, że dobre rozłożenie sypań ostatnich poziomów na cały dzień, sprawia, że surowców praktycznie nie brakuje(dotyczy to również lisów, z pokaźną ilością skałek).
Screenshot_21.png

Poziom 10: No i finał. Lisy - Koalicja 5:2. Na sypaniach ostatnich poziomów lisy zwiększyły przewagę o 21min/36min/6min. Zagęszczenie terenu oddało, aczkolwiek mam też jakoś wrażenie, że z rana na sypaniach 10 poziomów była mniejsza aktywność w koalicji. 36min to jednak dość duża różnica.
Screenshot_22.png

I w ten oto sposób zakończyły się jedne z najszybszych(a pewnie najszybsze, konkurować mogła tylko messyna, ktoś kto tam grał, musiałby się wypowiedzieć) cudów w historii grepo. Pierwszy cud 7 dni 1 godzina 16minut po starcie, ostatni 7 dni 18 godzin 42minuty.
Czym było spowodowane tak szybkie tempo? Wielkość sojuszy po 100os., zwiększenie szybkości gry(przekłada się na sloty), łatwiejsze farmienie wiosek, jakość graczy, większa łatwość w dostępie do bonusów 1000% i sprawna organizacja przy kradzieży łask od sojuszników, pewnie niespotykana na taką skalę dotychczas.
Ciekawostki na koniec:
Najlepsi sypacze lisów(od diabelosa) i koalicji(od hanysioka) po najważniejszych sypaniach:
Screenshot_24.png

koalicja.png

I dół tabeli(dół lisów sypał gorzej niż koalicja, wniosek taki, że jednak lisy miały mniej graczy przygotowanych pod cuda, ale więcej sypaczy z górnej ligi). Lisy od robmara, koalicja od wraithsc w górę.
CUDA1.PNG

unknown.png
 
Ciekawe porównanie, jestem ciekaw czy też robiłeś "predict prediction". Na 6tym poziomie już starałem się określić w miarę dokładne przewidywania poziomów 8 i 9, miałem różnice w obliczeniach 6 minut (wdarł się chochlik i skróciłem całkowity czas o 50% + skrócenie które pojawiało się na -1) oczywiście to jest jakiś wewnętrzny błąd Grepolis a całkowity czas skrócenia 50% nie ulegał zmianie (przy -1 skróceniu prawdopodobnie tylko połowa bądź mniej czasu skrócenia została odejmowana, tak aby całościowo skrócić do max -50% czasu budowy). Mam zapisane 48 kolumn i prawie 700 wierszy notatek, dat, obliczeń surki, handlu, planem "remodelingu" miast gdzie obliczałem całościowo ile sojusz jest w stanie "wygrzebać" łask. Nie wiem czy zdawaliście sobie sprawę, że 1000 posągów daje taką samą ilość łask co ~~280 miast ze świątynią na 20 poziomie - ot taką ciekawostkę tu zostawię
 
na jaką ilość skrótów się to w praktyce przekłada?
Na świecie 1 to jest dodatkowe 500 łask/h. Wyliczyłem że tak jak my mamy 12k miast że średnia świątynia na 25 to robimy sojuszowo około 8k łask/h pojedynczych bogów. Więc dokładając do każdego miasta posąg robi się z tego 8k łask+2k z posągów - czyli sojuszowo wychodzi 1/4 łask więcej, czyli czysto teoretycznie 24 skróceń więcej na dobę z nic nie robienia.
 
no u nas placówki, policzyli ze te skróty i tak sie wygeneruje na bonusach, a decydować bedzie czas sypania, w tym przypadku jak widać sie opłacało, ale faktycznie ciekawe, gdyby nie było eventu z bonusami do łask przed cudakami to może byłoby to lepsze rozwiązanie
 
Na wyższych poziomach łask nie brakuje na skróty. Ich brakuje w pierwsze 2, no powiedzmy 3 dni. I można w ten sposób osiągnąć dodatkowy skrót, ale kosztem mniejszego nadsypywania cudów.

Dodatkowo zobaczmy taki przykład. Jak ktoś nie ma tysiaczka, to posąg odda skrót dopiero po ~33 godzinach, o ile ktoś nie zaspi,,, w nocy na 1 skrót,
120 miast
Placówki:
148.5 - arcykapłanka + bonus serwerowy
190.9 - arcykapłanka + bonus serwerowy + bonus 50%
997.0 - arcykapłanka + bonus serwerowy + bonus 1000%
Posągi:
160.4 - arcykapłanka + bonus serwerowy
206.2 - arcykapłanka + bonus serwerowy + bonus 50%
1076.9 - arcykapłanka + bonus serwerowy + bonus 1000%
Aż tak dokładnych wyliczeń jak Bob Nadbudowniczy nie robiłem, ale oceniałem ile sojusz jest w stanie generować skrótów na godzinę i ile skrótów na godzinę potrzeba w poszczególnych etapach budowy. Co do "predict prediction", nie do końca kumam... ale albo w sobotę, albo w niedziele był już plan na sypania we wtorek i ocena o której mniej więcej nam i Wam cuda wpadną.
 
Do góry