[Hobby] Geocaching

  • Rozpoczynający wątek DeletedUser19857
  • Data rozpoczęcia

DeletedUser19857

Guest
Zauważyłem, że nie ma takiego tematu na forum, a bardzo mnie interesuje czy ktoś z was jest poszukiwaczem skrzynek.

Dla niewtajemniczonych:

Geocaching to gra terenowa użytkowników GPS polegająca na poszukiwaniu "skarbów" ukrytych przez jej innych uczestników. Poszukiwane skarby, tzw. skrzynki to odpowiednio zabezpieczone, wodoszczelne pojemniki zawierające drobne upominki oraz dziennik, w którym kolejni znalazcy odnotowują swoje odkrycia.
 

DeletedUser

Guest
Odp: Geocaching

Nigdy o tym nie slyszałam, ale brzmi fajnie.
Mam prawo jazdy od czterech lat, ale nie mam auta i od jakiegoś czasu nie jeżdżę :(
Ale dla zwolenników czterech kółek jak najbardziej fajna zabawa ;)
 

DeletedUser

Guest
Odp: Geocaching

Hmm ciekawe :p

W sumie to nigdy czegoś takiego nie robiłem ale naprawde fajne to jest :p
Gdybym miał czas i oczywiscie prawko to bym chetnie sie w takie cos zabawil :p
 

DeletedUser

Guest
Odp: Geocaching

Ciekawa zabawa, ale jak ona jest realizowana? Skąd zdobyć namiary na skrzynkę i czy to jest popularne w polsce, bo jak jest parę skrzynek zakopanych to czy warto jechać po nią 300 km :D
 

DeletedUser19857

Guest
Odp: Geocaching

Już odpowiadam:
Jest to realizowane tak, że są osoby, które zakładają wodo i pyłoszczelne pojemniki odpowiednio je maskując tak aby nie rzucały się w oczy niewtajemniczonym i nie uległy zniszczeniu/kradzieży. W miejscu ukrycia skrzynki wyciągają urządzenie GPS sprawdzając jej położenie geograficzne. Następnie już w domu rejestrują ją w specjalnym serwisie: W Polsce najpopularniejszy jest Opencaching.pl a na świecie Geocaching.com . Czy to jest popularne? W odpowiedzi podam ilość takich w pojemników w Polsce i na Świecie na podstawie Wikipedii:
Opencaching.PL zawiera największą liczbę skrytek ukrytych na terenie Polski spośród wszystkich serwisów geocachingowych. W marcu 2014 roku serwis zawierał 30776 skrytek, w tym 20272 aktywne, oraz 23228 aktywnych użytkowników.
Dnia 28 lutego 2013 roku o godz. 14:11 czasu środkowoeuropejskiego serwis[Geocaching.com] przekroczył barierę 2 milionów aktywnych skrytek zarejestrowanych w ponad 200 krajach na całym świecie, a także ponad 5 milionów użytkowników.
Po więcej informacji odsyłam do tych serwisów i wikipedii.
 

DeletedUser

Guest
Odp: Geocaching

Znalazles juz jakąś skrzynke? Jesli tak to co tam znalazles?
 

DeletedUser19857

Guest
Odp: Geocaching

Tak znalazłem nawet 10. W takiej skrzynce jeżeli jest mała(np. okrągły pojemnik jak po kliszy forograficznej, lub pojemnik po lekach) to znajduje się tylko dziennik z wpisami kolejnych znalazców i czasami ołówek. Natomiast w większych skrzynkach(np. mały pojemnik na żywność) widziałem np. naklejki, opaski, bilety i tego typu drobnostki. Czasami w skrzynce znajduje się tgz. geokret czyli przedmiot, który kolejni znalazcy przenoszą ze skrzynki do skrzynki odnotowując to w specjalnym serwisie.
 

DeletedUser

Guest
Odp: Geocaching

Szczerze to myślałem, że tam większej wartości skarby można znaleźć, ale oczywiście chodzi o sam fakt i zabawę, nikt nie będzie na to wydawał pieniędzy bo sam nie wiadomo co dostanie.
 

DeletedUser

Guest
Odp: Geocaching

Czy do takiej zabawy nda się każdy GPS czy to musi być jakiś GPS do terenu i ze specjalna mapą? Jestem n00bem w tym temacie to pytam :)
 

DeletedUser

Guest
Odp: Geocaching

Pytanie też czy wystarczy tylko GPS czy trzeba mieć jeszcze wykrywacz metalu?
 

DeletedUser19857

Guest
Odp: Geocaching

Każdy GPS może być ale najlepiej mieć aplikacje obsługującą pliki .gpx lub po prostu przepisać współrzędne. Wykrywacz metalu nie jest potrzebny.
 
Do góry