hoplita vs. rydwan

  • Rozpoczynający wątek janexxx1980
  • Data rozpoczęcia
Status
Zamknięty.

DeletedUser

Guest
Witam.
Wiele już tematów wspominało o tych dwóch jednostkach, ale głównie tylko opisami off/deff i rozważania pod ich względem szybkości.
Obydwie jednostki to broń tnąca, więc jak najbardziej potrzebna do offa i wspomagania koników, tylko co wybrać...
Prosiłbym o pomoc i konkretną odpowiedź doświadczonych graczy, czy lepiej w mieście typowo off użyć rydwan, czy hoplitę? Pomijam zupełnie ich prędkość oraz walory obronne, chodzi mi tylko i wyłącznie ich skuteczność w ataku na wojska jakie przeważnie można spotkać w obronie względem zabieranej przy ich rekrutacji populacji z miasta. Symulator swoją drogą, a pewnie Wasze doświadczenie jest bardziej cenniejsze :)

Druga kwestia to procarz. Typowo ofensywna jednostka ale słaba, jednak oglądając raporty z walk na różnych światach widać, że mnóstwo osób ich używa - bardziej jako "mięso armatnie", które zapobiega ginięciu lepszych jednostek? Czy warto wspomóc swojego offa tą jednostką, czy jednak korzystniejszy jest sam układ kawaleria + katapulta + rydwan/hoplita? (plus do tego mityczne - postawiłem na mantykory od Zeusa)
 

DeletedUser

Guest
Na starcie powiem, ze nie warto mieszac jednostek mitycznych ze zwyklymi. Jesli juz robic to tylko w pozniejszych wioskach same mityczne. Ja sobie zrobilem jedna wioske z ogniowymi i mantykorami do czyszczenia wiosek off wroga. Robilem skan i jesli wioska byla offowa to upewnialem sie, ze przeciwnika nie ma i szybko wysylalem mantykory i ogniowe. Duzo pkt. walki mialem przez to zarobionych i offow przeciwnika skasowanych.
Poza tym mozna bylo nimi szybko rozbic okupacje bez koniecznosci rozbijania birem w porcie, ktorych czesto bylo prawie 2000,a tymczasem deff ladowy lezal.
Czemu ogniowe z mantykorami? Poniewaz nawet z przyrostem lask 30 na godzine dlugo sie taka wioske uzupelnialo, a szkoda mi bylo marnowac miejsca w gospodzie.

Jesli chodzi w walke rydwan/hoplita. Po statach od razu mozna poznac, ze hoplita to off, a rydwan deff. Hoplita off 16, rydwan 56. Rydwan 4 miejsca w zagrodzie. 4x16=64 64>56. Troche skuteczniejszy, ale zawsze.
Staty to jednak nie wszystko. Ja w wioskach offowych robilem rydwany i kawalerie. Czemu? Poniewaz uzupelniaja sie surowcowo- mam na mysli koszta.
Rydwan zzera duzo kamienia, srednio drewna i malo monet. Natomiast kawaleria duzo monet, srednio drewna i malo kamienia. Uzupelniaja sie idealnie. Poza tym rydwanami sie szybciej farmi.

Procarze sa w pozniejszym stadium jednym z lepszych offow. Mialem kilkakrotnie offa po 1200-1500prockow i powiem, ze niezle sie sprawdzal. Sa tani i jesli w wiosce nie ma szermierzy(w pozniejszym stadium gry malo osob ich robilo) to czesciej duzo bardziej skuteczni niz offy koniki/rydwany.

Skutecznosc offa zalezy od deffa. Nalezy go dopasowywac. Oplaca sie wiec miec w tej wiosce takiego offa, w tej takiego, a w jeszcze innej takiego. Wtedy atakujac wybierami odpowiedniego i minimalizujemy straty. Chociaz i tak uzywalem glownie kombinacji koniki/rydwany:)
 

DeletedUser

Guest
...Jesli chodzi w walke rydwan/hoplita. Po statach od razu mozna poznac, ze hoplita to off, a rydwan deff...
nie zgodzę sie z powyższa wypowiedzią
choć ma 100% racji w tej wypowiedzi
...Skutecznosc offa zalezy od deffa. Nalezy go dopasowywac. Oplaca sie wiec miec w tej wiosce takiego offa, w tej takiego, a w jeszcze innej takiego. Wtedy atakujac wybierami odpowiedniego i minimalizujemy straty...
najskuteczniejsza (najsilniejsza) siła przebicia maja w kolejność (z jednostek podstawowych)

- procarze, kawaleria, hoplici, rydwany

skupiając sie na odpowiedzi na samej broni tnącej (hoplita rydwan) to powiem tak:

w przypadku kiedy atakujemy
hoplici
- mają 3 co do wielkości siłe przebicia
- powolni co powoduje że raczej nie zaskoczysz szybkim atakiem
- przewagę ma nad rydwanem podczas ataku gdy za murami stoją inne tnące jednostki (jest 3x odp na ich ataki niż rydwan)
- słabym jej pkt to łucznicy w obronie
rydwany
- niby ma najmniej ataku z podstawowych jednostek służących do ataku ale...
- sa trzy razy szybsi od hoplitów co daje przewagę nad zaskoczonym i nieprzygotowanym miastem (na tej samej wyspie)
- przewagę ma nad hoplitami podczas ataku gdy za murami stoją łucznicze jednostki (jest 3x odp na ich ataki niż hoplita)
- słabym jej pkt to łucznicy w obronie (tak to nie jest błąd łucznik to śmiertelny wróg br tnącej)


w przypadku kiedy bronimy się
* tutaj ciężko jest jednoznacznie opisać kto jest najlepszy w obronie dlatego tez wskaże +/- bez oceny na której pozycji z defensorów się mieszczą
* ponadto wspomnę że obie te jednostki maja taką sama wartość obronną przeciw kawalerii różnią się tylko tym że hoplici szybciej padają bo maja 1:1 wytrzymałość w porównaniu z rydwanami 4:1 no i tym że nieco większy atak maja hoplici ale w bronie liczy się pierw def i dopiero z tych co przeszyją oddaje się przeciwnikowi cios

hoplici
- powolni i ewentualne wsparcie może trochę potrwać (na wyspie)
- skuteczni w obronie przeciw armii składającej się głównie z kawalerii (patrz wyżej *)
- przewagę w obronie w porównaniu z rydwanami maja gdy walczą przeciw broni tnącej (jest 3x skuteczniejsza niż rydwan)
- słabym jej pkt jest gdy bronią się przed atakami br miotanej
rydwany
- szybka mobilna jednostka co daje możliwość na szybką reakcje (na tej samej wyspie)
- skuteczni w obronie przeciw armii składającej się głównie z kawalerii (patrz wyżej *)
- przewagę w obronie w porównaniu z hoplitami mają gdy walczą przeciw broni miotanej (jest 3x skuteczniejsza niż hoplita)
- słabym jej pkt jest gdy bronią się przed atakami br sieczną

ekonomia
hoplici
- sa niemal 2x drożsi w srebrze w porównaniu z rydwanem
- zaoszczędzone drewno (nie wymaga drewna) możesz budować statki ogniowe
rydwany
- sa 1,5 razy drożsi w kamieniu od hoplitów
- znakomita jednostka do farmienia
tak wiec już w tym momencie odpowiedziałem na twe pytania w spr br tnącej


- a co do II kwestii procarzy
* od razu napomnę że nie dam ci złotego środka jaki jest najlepszy atak
procarze :
- najsilniejsi z podstawowych wojowników (niemal 2x większy atak co br tnąca) mało która jednostka mistyczna dorówna mu siłą
- średnio o 20% szybciej je rekrutujesz niż jakiekolwiek inne jednostki off
- "najtańsza" jednostka służąca do ataku dużo kamienia mało pozostałych surowców które warto wykorzystać na statki ogniowe
- mając armie składającą się z samych procarzy każdy się ulęknie nad jej siłą
- mając armię mieszaną z defem procarze nadrabiają swą małą liczebnością swą siłą

na wojnie muszą być straty, każdy dowódca musi mieć odwagę posłać kilku swoich wiernych żołnierzy by reszta mogła przeżyć i osiągnąć cel
twój wybór na ile jesteś odważy i na ile se możesz pozwolić i poświecić swych ofiar z twojej strony to tylko ty sam wiesz



myślę że jak i samo pytanie jak i (skromność) odpowiedź zasługuje na miano jakiegoś poradni-czka
- to moje zdanie na podstawie doświadczenia i nie spr teorii w symulatorze bo liczby i doświadczenie mi wystarczyło
 
Ostatnio edytowane przez moderatora:

DeletedUser

Guest
Ja też swoje dwa grosze wtrącę...

Jeśli chodzi o broń tnącą, to zdecydowane rydwany, szybkie, biorą dużo surki, i zdecydowanie ja wybieram rydwany do obrony i do ataku. Nie warto robić w offie rydwany + hoplici bo się za duo traci. Co do procarzy to też je wybieram są tani i duża siła rażenia powoduje że zadaje się duże straty i szybko się obrabia straconych procarzy. Ja osobiście dodaje do nich katapulty. I taka mała sugestia do janexxx1980 powiem że moim zdaniem nie warto robić offów mieszanych tzn. że w jednym offie jest kawaleria i rydwan (obuch i tnąca) lepiej zrobić jedna jednostkę a dużo. Polecam też off z mitycznych sam tego jeszcze nie robiłem ale w symulatorze robi wrażenie. Taki off złożony z 350 kawalerii rozwali szermierzy ale dostanie straty a 250 rydwanów zrobi z nich sieczkę przy mały stratach. Gdy zrobimy mieszanie to możliwe że żadna jednostka nie przeżyje, sprawdź sobie w symce.
 

DeletedUser

Guest
nie zgodzę sie z powyższa .. bla bla bla


Stary.. na pierwszy rzut oka widac, ze nie masz pojecia o systemie walki zriobionym w tej grze.
Jesli obrona danych jednostek mialaby wplyw na to jak atakuja to kawaleria w ataku nie mialaby racji bytu. A sprawdz sobie w symulatorze, ze 350kawalerii, choc nie ma praktycznie zandej obrony przeciwko broni tnacej rozbija 250rydwanow(bez zadnego murku)

Sila ataku to sila ataku i tylko to sie liczy. Sila obrony to sila obrony. System walki w tej grze jest banalnie prosty(mam na mysli same bitwy), ale Ty widac go sobie bardzo utrudniles. Normalnie "nie spuszczalbym sie", zeby poprawic Twoja wypowiedz, ale jest ona bledna i moze wprowadzac w blad wielu poczatkujacych graczy.

PS.Szybkosc jednostek ladowych w pozniejszym stadium gry i tak sie nie liczy, gdyz wysylamy wszysto statkami(procz jednostek mitycznych)
 

DeletedUser

Guest
PS.Szybkosc jednostek ladowych w pozniejszym stadium gry i tak sie nie liczy, gdyz wysylamy wszysto statkami(procz jednostek mitycznych)

Zgadzam się, tak naprawdę jeśli wyspa jest słaba (tzn gracze) to nie ma sensu przejmować nikogo na wyspie i wtedy szybkość hoplitów nie robi różnicy. Czyli u większości graczy od podbicia 1-2 miasta nie ma znaczenia prędkość jednostek (chyba że mitycznych, jeśli ktoś chce atakować poza wyspą bez statków)

3bracia napisał że rydwany to b.dobre jednostki farmiące, wg. mnie lepsza jest kawaleria - szybsza, zajmuje mniej miejsca w gospodarstwie itp., chociaż jeśli porównać hoplitów i rydwany pod kątem farmienia to nie ma żadnych wątpliwości kto jest lepszy.
 

DeletedUser

Guest
Erpegus <- wielki miszcz z ciebie pszeplaszam - a tak na poważnie
wiozłem twą uwagę i sprawdziłem ja według twoich wskazówek (mur poz=0 luck=0 morale=100 bez żadnych bonusów dodatkowych) (ale chyba nie zrozumiałeś mej wcześniejszej wypowiedzi gdzie na samym końcu pisałem że nie spr tego w symulatorze tylko na skórze własnej) co wyszło spójrz sam chyba że korzystasz z innego symulatora (ja ze świata alfa jestem tak dla porządku)
biorąc 1:1 liczbę mieszkańców na kawalerie (K) :rydwany (R) wychodzi
K 40 = R 30 - wygrywa rydwan (po 120 mieszkańców na każdą z nich)
K 80 = R 60 - wygrywa rydwan (po 240 mieszkańców na każdą z nich)
K120 = R 90 - wygrywa rydwan (po 360 mieszkańców na każdą z nich)

K ... = R ... - przeskoczmy trochę dalej
K 480 = R 360 - wygrywa rydwan (po 1440 mieszkańców na każdą z nich)
K 520 = R 390 - wygrywa rydwan (po 1560 mieszkańców na każdą z nich)

dalej niema co rozpisywać bo to bez końca tak idzie ale wniosek jest jeden mimo że kawaleria ma znacznie większa siłę niż rydwany to i tak ze śmiertelnym wrogiem nie radzi sobie kiedy nie maja przewagi liczebnej w populacji
poza tym armia składająca się w tej liczbie już jest imponująca (1560 mieszkańców)

zaś twój przykład
Kawalerii 350 (1050 populacji) przeciw Rydwanom 250 (1000 populacji) jest niesprawiedliwy
powiesz niby że 50 dodatkowych ludności nie robi różnicy otóż robi zwróć uwagę ile mają obie strony wsp ataku jak i obrony i (niby tak samo - czy oby na pewno? zastanów sie)

ja ci w tym pomogę w pojedynku 1:1 liczby populacji
K 520 ma siłe ataku 28600
R 390 ma siłe ataku 21840

a mimo to 1 na 1 rydwany wygrywają nad kawaleria czemu bo mają lepszy pancerz przeciw nim
- - - -

co do szybkości autor pytanie nie chciał nic wspominać na temat szybkości lecz uznałem by go doinformować ze w sztuce wojennej szybkość mobilność (rydwan kawaleria) i zaplecze logistyczne (szybkie farmienie) to jeden z najważniejszych warunków do zwycięstwa - jak i za czasów greków
- 300 spartan zablokowało jedyna drogę i wykorzystali to na swoja korzyść (brak możliwości robienia manewrów oskrzydleń czy tez do szarż)
- w wojnach sw I-II logista dawały sie wew znaki (ich brak dostawy paliw żywności - farmienie)
- współczesne armie świata to grupa komandosów niż półki regularnych wojsk
tak wiec nie liczebność tylko czym sie dysponuje człowiek wykorzystując swa taktykę do zwycięstwa
mając szybka mobilna armie 2x go zaskoczysz niz żmudnym marszem
będąc panem morza musisz mieć opanowane wyspy a szybkość siła w jednostkach mobilnych w tej grze daje same + by je werbować
- i "krótko" kończąc tylko napomniałem że lekceważąc szybkość robi sie błąd

co do wypowiedzi Yondaime89 w spr rydwanów jako farmiacych
autor pytania nie chciał prób porównania pomiędzy rydwanami a kawaleria i nie chciał nic spec na temat farmienia dlatego tez tylko napomniałem że rydwan nadaje sie na dobrego farmera (to jest duzy + dla tej jednostki) w porównaniu z hoplitami bo tylko te dwie jednostki mieliśmy porównać do siebie (wiadome ze kawalerzysta to best farmer w grepolis z podstawowych jednostek)

- - - -
sryy ze sie rozpisuje może za bardzo ale to lubię czasem :)
 

DeletedUser

Guest
porównujecie atak kawalerii przeciw rydwanom - żeby pokazać przydatność tego lub tego - błąd

każda jednostek ma swoje przeciwieństwo
i tak
Atak:
kawaleria słabo radzi sobie z rydwanami czy hoplitami
natomiast robi jesień średniowiecza łucznikom ;-)

rydwan pada jak mucha na łucznikach niszczy pięknie szermierzy

procarz idealny przeciw łucznikom czy hoplitom natomiast pada jak mucha na szermierzach

itd ..

tak więc jeśli robić wojska ofensywne to tylko mieszankę
procarz + kawaleria + rydwan
procarz + hoplita + rydwan
hoplita + rydwan + kawaleria

zrobienie 2000 procarzy będzie przydatne tylko wówczas gdy nie ma szermierzy w wiosce itp (patrz wyżej)
 

DeletedUser

Guest
Główny wątek szanowni przedmówcy trochę poszerzyli, ale Wasze opinie są dla mnie jak najbardziej przydatne. Bardzo dziękuję za pomoc i obszerne wyjaśnienia, temat do zamknięcia.
 
Status
Zamknięty.
Do góry