[Wyjaśnione] Kierunek rozwoju na początku.

  • Rozpoczynający wątek DeletedUser18643
  • Data rozpoczęcia

DeletedUser18643

Guest
Witam zacznę od tego że Grepolis jest ogromny i ilość zasad jakie należy zrozumieć by skutecznie grać. Zastanawiam się czy istnieje poradnik, uniwersalny, wskazujący początkowemu graczowi w jakim kierunku rozwijać miasto tak by niczego nie zaniedbać. Interesuje mnie:
1. Rozbudowując zbytnio infrastrukturę do wydobywania surowców tym samym zmniejszam w mieście ilość jednostek wolnych, czy taka sytuacja może mieć następstwo że w przyszłości nie będę mógł wybudować innego budynku nawet mając gospodarstwo na max levelu?
2. Jakie proporcję zachować między levelami budynków?
3. Co robić z surowcami gdy mam ich za dużo?
4. Jak się posiada kilka miast to czy technologia wynaleziona w akademii jest dla tych miast wspólna? Np szkoląc jednostki z bonusami w mieście "korynt" to czy te jednostki będą tak silne jak szkolone gdzie indziej gdzie jest rozwinięta technologia?

Wybaczcie mi może podstawowe pytania ale gra jest przeogromna, forum też. Ciężko się w tym odnaleźć.
 

DeletedUser

Guest
Odp: Kierunek rozwoju na początku.

Yo.

Jeżeli masz zamiar coś tutaj ugrać bez wpakowania kasy, to na starcie zalecam quit z gry. Jeśli nie, to czytaj dalej.

Co do Twoich pytań:
1. Tak, jest to możliwe.
2. Temat rzeka. Ale jednak większość graczy dąży do rozbudowania miasta na maxa. Na początku warto skupić się na jak najszybszym dobiciu koszar do 10, akademii do 28, portu i magazynu do 20ego - słowem - do możliwości podbijania innych nobków. Później już jakoś leci. Grunt, żeby zawsze się coś budowało. Wtedy jesteś kozak.
3. Wpłacać do wiosek rolniczych w środku każdej wyspy, wysyłać noobom ze swojego sojuszu, ewentualnie nadmiar srebra pakować do jaskini.
4. Akademia zapewnia technologie jedynie temu miastu, w którym się znajduje i nie jest wspólna. Akurat z wojskami jest taki motyw, że gdy w mieście "Korynt" miałbyś wynalezione badanie falanga, a bronił się w nim szermierzami z miasta "Sosnowiec", gdzie tego badania nie ma - to wojska z Sosnowca miałyby bonusy Koryntu.
 
Ostatnio edytowane przez moderatora:

DeletedUser18643

Guest
Odp: Kierunek rozwoju na początku.

Rozumiem czyli wojska bez względu na to gdzie zostały "powołane" mają bonusy do obrony miasta w którym się znajdują? A jak to jest z bonusami do ataku np przy podboju innych miast?
2. Mam obecnie 10 poziom drwali, kamieniołomu i 8 kopalni srebra? Jaki poziom magazynu powinienem postawić?
3. Widziałem w poradniku coś o nazwie "złota proporcja" deffa, co o tym myślisz?
 

DeletedUser

Guest
Odp: Kierunek rozwoju na początku.

Przy ataku nie ma problemu, bo ataki zawsze wchodzą w cel pojedynczo. Przy nich liczą się bonusy z miasta, z którego zostały wysłane te ataki.

Tylko w obronie liczą się bonusy miasta, które się broni, a nie bonusy z miast, z których pochodziło wsparcie.

Poziom magazynu należy dostosować do kosztów budynków/badań, które masz zamiar wznosić, a nie poziomu kopalni.

Złota proporcja defa została wyliczona matematycznie, więc raczej można jej ufać.
 

DeletedUser18643

Guest
Odp: Kierunek rozwoju na początku.

Dobrze, dziękuję Ci ślicznie za porady, będę dążył do tego by non stop coś budować i nie przepełniać magazynu. Postaram się by jak najszybciej rozbudować koszary na poziom poziom 10, akademie 28, port i magazyn na 20. Na co jeszcze zwracać uwagę na początku, warto rozbudowywać te wioski okoliczne na poziom 6? Jakie badania w akademii koniecznie w pierwszym mieście?
 

DeletedUser

Guest
Odp: Kierunek rozwoju na początku.

Na początku wioski góra do 3-ego.

Oczywiście jeszcze ważniejsze od budynków jest szybkie zapewnienie sobie dostępu do dużej liczby wiosek rolniczych - innymi słowy robienie wojska.

Skrócę sobie robotę i powiem Ci jakie badania są kompletnie zbędne w pierwszym mieście: dyplomacja, szpiegowanie, łup, trirema, rydwan, meteorologia, przebicie, kartografia. Inne mają większy lub nieco mniejszy sens.
 

DeletedUser18643

Guest
Odp: Kierunek rozwoju na początku.

Zastosuję się tego, czytam na wiki trochę o budynkach, fajnie to wyjaśnione ale brakowało mi takiego skryptu wg jakiego postępować. Nie chce popełnić zbyt wielu błędów dlatego pytam tutaj na forum, poza tym to dość dobry sposób na zaspokojenie ciekawości. Jedyne pytanie które przychodzi mi na myśl teraz to jak to jest z liczbą wojsk a liczbą ludności dostępnych w mieście, jak ma się ten limit do wojsk wyciągniętych od podbitych wiosk?

@ A co z bonusem ze skrzynki, mam go za wykonywanie misji. Czy jak się skończy ten okres to będę mógł znowu go zdobyć?
 
Ostatnio edytowane przez moderatora:

DeletedUser18617

Guest
Odp: Kierunek rozwoju na początku.

Nie mozesz miec wiecej wojska, niz wolnych mieszkancow.
W pewnym momencie liczba wolnych mieszkancow spadnie do zera i nie bedziesz w stanie wybudowac ani budynku (wyjatek to magazyn), ani wojska.
W tym momencie zwykle atakujesz przeciwnika i problem znika. Wpada gora pw a ty masz zajecie na kolejne kilka dni :)
 
Odp: Kierunek rozwoju na początku.

Jedyne pytanie które przychodzi mi na myśl teraz to jak to jest z liczbą wojsk a liczbą ludności dostępnych w mieście, jak ma się ten limit do wojsk wyciągniętych od podbitych wiosk?
Jednostki, które masz z wiosek rolniczych tak samo zabierają odpowiadającą im liczbę jednostek w gospodarstwie. Innymi słowy - nie ważne, czy np. szermierza zrekrutowałeś w koszarach, zażądałeś w wiosce czy dostałeś dzięki zaklęciu, tak samo ten 1 szermierz będzie zabierał 1 miejsce w gospodarstwie wiejskim.

A co z bonusem ze skrzynki, mam go za wykonywanie misji. Czy jak się skończy ten okres to będę mógł znowu go zdobyć?
Domyślam się, że masz na myśli bonus Szczęśliwa ludność. Można go otrzymać tylko raz po zakończeniu początkowych misji samouczka.
 

DeletedUser18643

Guest
Odp: Kierunek rozwoju na początku.

Zauważyłem ze po podbiciu 4 wiosek na wyspie zmieniła się obrona pozostałych wiosek. Czyli jak podbijam każdą kolejną wioskę ta obrona jest wzmocniona dla pozostałych? Opłaca się wysyłać szermierzy na podbój innych wiosek czy lepiej zrobić kawalerzystów + procarzy? No i co koniecznie odkrywać w akademii? Tzn. co jest niezbędne w pierwszym mieście. Z tego co wyczytałem w wiki gdybym chciał zresetować jakąś technologię to stracę punkty kultury. Jak to z tym jest?
 
Odp: Kierunek rozwoju na początku.

Zauważyłem ze po podbiciu 4 wiosek na wyspie zmieniła się obrona pozostałych wiosek. Czyli jak podbijam każdą kolejną wioskę ta obrona jest wzmocniona dla pozostałych?
Polecam zapoznać się z tą stroną Wiki dotyczącą wiosek rolniczych.

Opłaca się wysyłać szermierzy na podbój innych wiosek czy lepiej zrobić kawalerzystów + procarzy?
Zdecydowanie szermierze to nie jest dobra jednostka do ataku - służą one do obrony. W Grepolis jednostki dzieli się na te do obrony i te do ataku. Na tej stronie Wiki możesz przeczytać o jednostkach służących do ataku. Skorzystaj z symulatora, aby sprawdzić, jak poszczególne jednostki sprawdzą się w ataku na daną wioskę.

No i co koniecznie odkrywać w akademii? Tzn. co jest niezbędne w pierwszym mieście. Z tego co wyczytałem w wiki gdybym chciał zresetować jakąś technologię to stracę punkty kultury. Jak to z tym jest?
Po części na to pytanie odpowiedział już =Alexander The Great=:
=Alexander The Great= napisał:
Skrócę sobie robotę i powiem Ci jakie badania są kompletnie zbędne w pierwszym mieście: dyplomacja, szpiegowanie, łup, trirema, rydwan, meteorologia, przebicie, kartografia. Inne mają większy lub nieco mniejszy sens.
Myślę, że w tym poradniku na GreTime's znajdziesz odpowiedź na to pytanie.
 

DeletedUser18643

Guest
Odp: Kierunek rozwoju na początku.

Ślicznie dziękuję za odpowiedź. Zapoznam się z lekturą:)

- - - Automatycznie połączono posty - - -

Wybaczcie, jeszcze nie znalazłem odpowiedzi więc piszę posta pod postem (próbowałem edytować powyższy post ale nikt nie zaglądał do tematu, ani też nie odpisywał- jestem bardzo ciekaw odpowiedzi). Może na początku moje pytania były trywialne ale nie miałem do czynienia z podobnymi grami wcześniej. Teraz nieco cięższe zadanie, mimo to nie powinno sprawić wam problemu.
@ "Aby szpiegowanie było skuteczne, należy opłacić szpiega srebrem w wysokości przewyższającej srebro w jaskini przeciwnika. Przykładowo, jeśli przeciwnik ma 1000 srebra w jaskini, to należy wysłać szpiega za co najmniej 1001 srebra. Im więcej monet przeznaczysz na szpiegowanie innego gracza, tym większe prawdopodobieństwo, że wykryjesz jego wojska i budynki. Im więcej monet przechowujesz w swojej jaskini, tym mniejsze prawdopodobieństwo, że ktoś cię przeszpieguje. Jeśli chcesz zawsze (bez względu na rezultat szpiegowania) wiedzieć, kto cię szpiegował, musisz w danym mieście wybudować Wyrocznię. " z Wiki

Nie wszystko jest takie odrazu jasne, w tym fragmencie nie zostały opisane następujące informacje.
Pytania: Czy z magazynu do jaskini srebro transferowane jest automatycznie? Czy srebro z jaskini jest zużywane? Czy też jaskinia działa jako zwiększenie pojemności magazynu i można to tak traktować? Czy mogę opłacić szpiega na ilość srebra większą niż jest w jaskini? Czy w przypadku szpiegowania mojego polis przez innego gracza gdy mój szpieg go wykryje to pobierana jest przez niego jakaś opłata? Aby wykryć wrogiego szpiega rozumiem, że muszę posiadać w jaskini więcej srebra niż ilość srebra na jaką opłacił szpiega tamten gracz?
Tyle przychodzi mi do głowy. A tak z innej beczki czy jest w tej grze jakaś opcja ustawiania wojsk w obronie? Np tak by nie tracić wojsk ofensywnych, które w obronie spisują się słabo.
 
Ostatnio edytowane przez moderatora:

DeletedUser

Guest
Odp: Kierunek rozwoju na początku.

...
Nie wszystko jest takie odrazu jasne, w tym fragmencie nie zostały opisane następujące informacje.
Pytania: Czy z magazynu do jaskini srebro transferowane jest automatycznie?
Przenosisz je sam klikając odpowiednią opcję i przesuwając suwak, bądź wpisując ilość w jaskini jak zaakceptujesz wybór, srebro wyląduje od razu w jaskini
Czy srebro z jaskini jest zużywane? Czy też jaskinia działa jako zwiększenie pojemności magazynu i można to tak traktować?
Tak jest zużywane, wysyłając szpiega na powiedzmy 2 tysiące srebra tracisz je bezpowrotnie, chyba, że go zawrócisz.
Czy mogę opłacić szpiega na ilość srebra większą niż jest w jaskini?
Tylko jeżeli wcześniej do niej więcej wpłacisz :p
Czy w przypadku szpiegowania mojego polis przez innego gracza gdy mój szpieg go wykryje to pobierana jest przez niego jakaś opłata? Aby wykryć wrogiego szpiega rozumiem, że muszę posiadać w jaskini więcej srebra niż ilość srebra na jaką opłacił szpiega tamten gracz?
Dokładnie tak, musisz mieć w jaskini więcej, niż przeciwnik wysłał. W innym wypadku szpiegowanie się powiedzie, niepowodzenie wrogiej akcji sprawia, że tracisz taką ilość srebra jaką przeciwnik wysłał

A tak z innej beczki czy jest w tej grze jakaś opcja ustawiania wojsk w obronie? Np tak by nie tracić wojsk ofensywnych, które w obronie spisują się słabo.
Nie ma nic takiego jeżeli nie chcesz stracić wojsk ofensywnych przy wrogim ataku najlepiej je wysłać do innego miasta jako wsparcie na chwilę przed atakiem (jakieś 30 sek.) i zawrócić zaraz po tym jak atak wejdzie. W ten sposób nie musisz czekać zbyt długo na ich powrót.
 

DeletedUser18643

Guest
Odp: Kierunek rozwoju na początku.

Świetnie, wiem coraz więcej poczytałbym jeszcze wiki ale za mało czasu by w 3 dni zrozumieć o co w tym wszystkim chodzi. Moglibyście jeszcze podpowiedzieć jak się robi te "uniki" biremami czy innymi statkami, coś takiego słyszałem i nie bardzo zrozumiałem. Pewnie nie mogłem zrozumieć bo nie znam pewnych podstaw.
 

DeletedUser

Guest
Odp: Kierunek rozwoju na początku.

Tak naprawdę podstawy takie surowe już pewnie masz, uniki statkami o ile dobrze rozumiem o co chodzi polegają na tym, że po prostu jeżeli idzie sam atak morski nie ma potrzeby wyprowadzać z miasta jednostek lądowych i na odwrót, jeżeli atak idzie tylko z jednostkami lądowymi nie ma potrzeby uciekać flotą. Ucieka się albo wysyłając jednostki do innego miasta albo dając im rozkaz żeby poszły do innego miasta i zawrócenie zaraz po ataku, ale to już bardziej zaawansowane sprawy prowadzenia działań zbrojnych takich rzeczy najlepiej się na własnej skórze nauczyć :p Niestety straci się na tym trochę stateczków i ludzi, ale tak jest bardziej edukacyjnie.
 
Ostatnio edytowane przez moderatora:

DeletedUser18643

Guest
Odp: Kierunek rozwoju na początku.

Masz rację niektórych rzeczy trzeba się nauczyć na własnej skórze. Coś o tym wiem;) Z tymże nie do końca należy się tej zasady trzymać, warto wiedzieć o różnych ciekawych możliwościach, a w tym przypadku manewrach. Na niektóre co prawda można by i wpaść samemu, ale nie zawsze jest na to czas, po drugie czasem nie warto doświadczyć ciężkiego bata na własnym tyłku. Niektórym wystarczy lekka chłosta po plecach:) Pozdrawiam i dziękuję wszystkim za odpowiedzi. PS. Jak będę miał pytanie nie omieszkam Was znowu pomęczyć:p
 
Odp: Kierunek rozwoju na początku.

Moglibyście jeszcze podpowiedzieć jak się robi te "uniki" biremami czy innymi statkami, coś takiego słyszałem i nie bardzo zrozumiałem.
Uniki to nic innego jak wyprowadzenie wojska z miasta (najlepiej całego - zarówno jednostki lądowe, jak i morskie), jeśli wiemy, że w ataku nie ma statku kolonizacyjnego (można to poznać po czasie płynięcia ataku). Dodatkowo wówczas warto postawić oddział obywatelski i wykorzystać surowce. Wówczas agresor nie ma żadnych korzyści z ataku i powinien się zniechęcić do atakowania Ciebie, a Ty zachowasz wojsko na inne, ważniejsze ataki.
 

DeletedUser

Guest
Odp: Kierunek rozwoju na początku.

Jeżeli o możliwości chodzi, to jest tego takie multum, że sam grając od grudnia nie do końca wszystkie jeszcze rozumiem i wykonuję w pełni poprawnie. Począwszy od rodzajów ataków, zwykłe, z przebiciem, z kolonizacyjnym, są też dwa modele podbijania miast ja gram na starym więc nawet nie wiem jak działa bunt z nowego, oprócz tego tzw. kliny czyli wprowadzenie dużych sił defensywnych na moment przed uderzeniem ataku ze statkiem kolonizacyjnym, ataki ofensywne jednostkami lądowymi lub statkami ogniowymi, mieszanki obu, różnej maści zmyłki w których pozorujesz jakiś atak na lądowy dodając wolny statek transportowy, ponieważ przeciwnicy na podstawie czasu jaki idzie atak są w stanie określić najwolniejszą w nim jednostkę. Co drugi poniedziałek organizowane są rozmowy na czacie GreTimes, dzisiaj (właściwie już wczoraj) był na temat obrony, nie wiem, czy istnieją jakieś ich zapisy.
 
Ostatnio edytowane przez moderatora:

DeletedUser18617

Guest
Odp: Kierunek rozwoju na początku.

Najprosciej uczyc sie od starych wyjadaczy, ktorych na swiatach nie brakuje.
 

DeletedUser

Guest
Odp: Kierunek rozwoju na początku.

A ja mam takie pytanie, jeśli nikt z okolicy na mojej wyspie nie kwapi się do oddawania surowców na konkretną wioske rolniczą to ja też nie powinienem jej starać się rozbudowywać bo rywale też mają z tego zysk, prawda? Mam wokół siebie tylko wioski z poziomem 1 i 2
I pytanie nr2, jeśli gram 2 dni i moje eko jest na poziomie 10/10/8 + 2 kolejne poziomy kamieniołomu i obozu drwali budują się + aktywowany handlarz to powinienem się zabrać za eko jak najwyżej czy w między czasie rozbudowywać akademię albo starać się podbić wioske rolniczą (5tą w moim przypadku) dobudowując wojsko ( 5ta wioska wymaga pokonania 60 szermierzy a mam zaledwie jakieś 20 hoplitów)

Edit: pytanie nr 3- czy powinienem wykorzystywać złoto które np zarabiam za darmo poprzez ankiety czy cokolwiek na zmniejszanie czasu potrzebnego do wybudowania budynków, czy zostawić na coś innego ?

pytanie nr 4 - ile % surowców nam zwraca jesli anulujemy budowanie budynku ?
 
Ostatnio edytowane przez moderatora:
Do góry